W Illinois spada liczba członków związków zawodowych

W Illinois spada liczba członków związków zawodowych

W 2016 r. członkostwo w związkach zawodowych w stanie Illinois znalazło się na historycznie niskim poziomie – wynika z danych federalnego biura statystyki pracy.

W zeszłym roku liczba związkowców w naszym stanie wyniosła 14,5 proc., w 2015 roku – 15,2 procent. Jednocześnie to najniższy historycznie wynik, który zanotowano również w 2007 roku.

Dane biura statystyki pracy sięgają roku 1989. Najwięcej członków związków zawodowych, bo aż 21 proc., było w Illinois w 1993 roku.

Członkostwo w związkach w naszym stanie zawsze było silne i mimo statystycznie słabszego wyniku nadal jest większe niż średnia krajowa, która w 2016 roku wyniosła 10,7 procent.

Mimo ogólnego spadku reprezentacji pracowników przez związki zawodowe umacnia się pozycja związku zawodowego pracowników publicznych – zarówno w Illinois, jak i w całym kraju. Według styczniowego komunikatu prasowego amerykańskiej federacji pracowników stanowych, powiatowych i miejskich (American Federation of State, County and Municipal Employees Council 31, AFSCME) w całym kraju związek ma 1,6 mln członków i przybywa mu rocznie12 tys. nowych członków.

(jm)

fot.Justin Lane/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*