W Illinois mandat zamiast aresztowania za marihuanę?

fot.Daniel Karmann/EPA

fot.Daniel Karmann/EPA

Senat Illinois rozpatruje ustawę, która dekryminalizuje posiadanie małych ilości marihuany. Regulacja, zatwierdzona już przez stanową Izbę Reprezentantów, znosi aresztowania, a w zamian wprowadza mandaty. 

Ustawa (HB218), przegłosowana przez komisję senacką, pozwala policji wystawiać mandat  wysokości od 55 do 125 dol. za posiadanie maksimum 15 gramów marihuany. Obecnie za to samo przestępstwo grozi do roku więzienia i do 2,5 tys. dol. grzywny.

Główna wnioskodawczyni ustawy, Kelly Cassidy, demokratka z północnej dzielnicy Chicago, poinformowała, że wejście w życie ustawy wyeliminuje w całym stanie aresztowania za posiadanie niewielkich ilości marihuany. Jak podkreśliła, prawo stanowe nie  zmusza do zmiany zmiany przepisów tych samorządów lokalnych , które już wcześniej wprowadziły podobne przepisy. Izba zatwierdziła dokument stosunkiem głosów 62-53,  przy poparciu posłów z obu partii. 

Władze wielu miejscowości i miast, w tym również Chicago, wprowadziły już dekryminalizację  małych ilości narkotyku. W Chicago od 2012 r. posiadanie do 15 gramów marihuany karane jest tylko mandatem w wysokości od 250 do 500 dolarów.  Kilka tygodni temu prokurator powiatu Cook Anita Alvarez wprowadziła zakaz  wszczynania postępowania karnego przeciwko osobom mającym przy sobie 15 lub mniej gramów marihuany albo innego narkotyku, ale pod warunkiem, że wcześniej były za to przestępstwo zatrzymane mniej niż trzy razy. Dodatkowo, osoby uzależnione zostaną skierowane na leczenie odwykowe.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*