Nowe przepisy dla motocyklistów?

Nowe przepisy dla motocyklistów?

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy na motocykl, wielu kierowców natychmiast kupuje ogromny motor, który może rozwijać prędkość nawet do 140 mil na godzinę. I tu zaczynają się kłopoty − twierdzą instruktorzy nauki jazdy.

fot.Shawn Thew/EPA

fot.Shawn Thew/EPA

− Oferowane na rynku motocykle są coraz większe. To pojazdy coraz cięższe i mocniejsze. Jeśli ktoś wcześniej nie szkolił się w ich prowadzeniu, to będzie miał ogromne trudności na drodze − ostrzega instruktor Scott Mochinski.

Aby zdobyć motocyklową kategorię na swym prawie jazdy,  kursanci nie muszą zdawać egzaminu praktycznego na dużym motorze. Mogą zdać część praktyczną na małym motocyklu a następnie jeździć takim jednośladem, jaki tylko im się podoba.

Może to się wkrótce zmienić, gdyż władze stanowe rozważają wprowadzenie nowej kategorii motocyklowego prawa jazda.

W myśl obecnych przepisów, można uzyskać dwa rodzaje uprawnień − na motocykle o pojemności silnika do 150 cm sześc., w co wlicza się główne skutery oraz na pozostałe motocykle, bez względu na pojemność silnika.

Tymczasem Illinois zamierza utworzyć trzecią kategorię praw jazdy, na motocykle o pojemności większej niż 600 cm sześciennych. Chce też wprowadzić wymóg zdawania egzaminu praktycznego na takim właśnie jednośladzie.

− Projekt znajduje się wprawdzie jeszcze w fazie dyskusji, lecz o jego wprowadzeniu w życie myślimy bardzo poważnie − mówi David Druker, rzecznik sekretarza stanowego.

Propozycja ewentualnej zmiany przepisów została wysunięta w czasie, gdy liczba śmiertelnych wypadków wśród motocyklistów w Illinois doszła do rekordowo wysokiego poziomu. W 2013 r. na drogach w naszym stanie zginęło 152 motocyklistów.

Mochinski ujawnia, że obecnie Illinois  udostępnia kursy nauki jazdy na dużym motorze, lecz bez  takiego obowiązku,  mało kto z tej możliwości korzysta. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*