W Chicago powstanie muzeum pamiątek twórcy „Gwiezdnych wojen”

W Chicago powstanie muzeum pamiątek twórcy „Gwiezdnych wojen”

Twórca filmowej sagi „Gwiezdnych wojen” George Lucas wybrał Chicago na miasto, w którym powstanie muzeum mieszczące m. in. jego pamiątki z okresu kariery filmowej. Lucas poinformował o tym we wtorek w komunikacie, który potwierdził burmistrz Chicago Rahm Emanuel.

George Lucas (z lewej) ze Szturmowcem, bohaterem "Gwiezdnych Wojen" fot.Richard Lewis/EPA

George Lucas (z lewej) ze Szturmowcem, bohaterem „Gwiezdnych Wojen” fot.Richard Lewis/EPA

Chicago wygrało rywalizację o to muzeum z Los Angeles i San Francisco. Reżyser oświadczył, że ma nadzieję, iż będzie mógł otworzyć Lucas Museum of Narrative Art w 2018 r.

Muzeum ma prezentować ponadto historię i rozwój sztuk wizualnych. Mają w nim znaleźć się m. in. obrazy i dzieła sztuki takich artystów jak Norman Rockwell, John Tenniel i Maxwell Parrish.

Associated Press podkreśla, że wybór Chicago był pewnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę silne związki Lucasa z Kalifornią. Jest to jego stan rodzinny a jego wytwórnie filmowe specjalizujące się w efektach specjalnych – Lucasfilm i Skywalker Sound mieszczą się w San Francisco.

Jednak burmistrz Chicago Rahm Emanuel bardzo energicznie zabiegał o wybór jego miasta. Ponadto żona Lucasa, Mellody Hobson, zaliczająca się do czołówki amerykańskich osobistości ze świata biznesu, pochodzi właśnie z Chicago.

Jako miejsce swojego muzeum Lucas zaoferował część należącej do niego nieruchomości na wybrzeżu jeziora Michigan, położonej niedaleko dwóch atrakcji turystycznych miasta – Akwarium Shedda, Muzeum Historii Naturalnej i stadionu Soldier Field.

Zdaniem osób wtajemniczonych, twórca „Gwieznych wojen” zdecydował się na Chicago także z tego względu, że władze San Francisco odrzuciły proponowaną przez niego lokalizację muzeum niedaleko słynnego mostu Golden Gate. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*