W Chicago powstanie muzeum bluesa

Słynny bluesman B. B. King fot.Walter Bieri/EPA

Słynny bluesman B. B. King fot.Walter Bieri/EPA

Chicago Blues Experience – muzeum poświęcone narodzonemu w Wietrznym Mieście poprzednikowi rock’n’rolla ma powstać w śródmieściu – poinformował portal dnainfo powołując się na tygodnik „Crain’s”.

Wśród liderów i pomysłodawców są weterani chicagowskich muzeów, lecz również legendy chicagowskiego bluesa, w tym sam Buddy Guy. W muzeum znajdzie się historia tego gatunku muzycznego od jego afrykańskich korzeni i początków w dolinie rzeki Missisipi aż po ewolucję w czasach wielkiej migracji Afroamerykanów i wpływ na dzisiejszą popkulturę.

Muzeum ma znajdować się na trzech poziomach, mieć własny bar z zespołem muzycznym oraz replikę słynnej chicagowskiej wytwórni płytowej Chess Records.

Chicago uważane jest za kolebkę bluesa elektrycznego, który z kolei dał początki rock’n’rollowi. W Wietrznym Mieście swoje najważniejsze płyty nagrywali najwięksi bluesmeni, m.in. Muddy Waters i Howlin’ Wolf.

Muzeum, którego oddanie do użytku zaplanowano na rok 2019, będzie znajdować się niedaleko Parku Millenium przy ulicach Washington i Wabash, blisko stacji miejskiej kolejki CTA. (jm)

Tak może wyglądać muzeum bluesa w Chicago fot.Bruce Van Inwegen

Tak może wyglądać muzeum bluesa w Chicago fot.Bruce Van Inwegen

Categories: Chicago
Tags: blues, Chicago, muzeum

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*