W Chicago demonstracje przed jutrzejszą decyzją ws. Dreamersów

fot. Antonio R. Villaraitgosa/Flickr

W Chicago przed wtorkowym ogłoszeniem decyzji ws. Dreamersów trwają demonstracje popierające obecny program DACA. W niedzielę aktywiści imigracyjni oraz beneficjanci programu zebrali się w dzielnicy Pilsen, skąd przeszli pod główną siedzibę władz imigracyjnych w śródmieściu.

Uczestnicy pokojowej manifestacji nieśli amerykańskie flagi i transparenty z napisami „Dreamersi to także Amerykanie”.

W sobotę burmistrz Chicago Rahm Emanuel zwrócił się do prezydenta Trumpa, apelując o to, by zostawił Dreamersów w spokoju, a tym samym  program DACA stworzony dla nich przez prezydenta Obamę, a zajął się stworzeniem swojego alternatywnego projektu.

Illinois jest czwartym amerykańskim stanem z najwyższą liczbą osób objętych programem DACA. Około 70 tys. młodych ludzi ma status Dreamersów. W ogólnej liczbie 800 tys. osób, które w USA korzystają z ogłoszonego w 2012 r. programu prezydenta Obamy, blisko trzy tysiące stanowią Polacy. (tz)

Categories: Chicago

Comments

  1. Jola
    Jola 4 września, 2017, 11:13

    Kazdy z nas przywozac tutaj dziecko i zostajac z nim po wygasnieciu wizy wiedzial dobrze jakie konsekwencje tego moga byc! Wiec teraz nie mowmy ze prezydent to potwor! Nikt nam nie dal gwarancji na to ze te dzieci beda tutaj zalegalizowane a jednak sen o Ameryce zwyciezyl i zostalismy! Prosze sie postawic na miejscu prezydenta on dlatego wygral te wybory bo obiecal zrobic porzadek z nielegalnymi i obietnicy dotrzymuje! Oky zostawi DACA ! A co zrobi z rodzicami tych dzieci jezeli niektore z nich sa niepelnoletnie! Jedno drugie pociaga! A nie zrobi amnesti bo Regan juz to zrobil i efekt byl taki ze 10 krotnie ba nawet 100 krotnie nielegalnych przybylo! Kazdemu krajowi zycze takiego prezydenta bo dba o swoich obywateli! Nie tak jak Merkel ! Napewno posypia sie na mnie gromy ale ja tez jestem tutaj nielegalnie i wiem ze zlamalam prawo i musze wyjechac!

    Reply this comment
    • Anonim
      Anonim 4 września, 2017, 11:51

      Szkoda komentarza na takich jak ty ,Bóg was rozliczy za wszystko !!!!

      Reply this comment
      • Jola
        Jola 4 września, 2017, 18:15

        Czlowieku za co ma mnie rozliczac? Jak juz to zrobi to i ciebie tez rozliczy bo tak samo zlamales prawo jak ja! Z ta tylko roznica ze ja bije sie w piersi i przyznaje ze zle zrobilam a ty nie!!!!!

        Reply this comment
        • Anonim
          Anonim 5 września, 2017, 13:15
        • Christopher
          Christopher 5 września, 2017, 14:52

          Ty nie bij sie w piersi tylko w glowe (raczej w leb ) I to duzym mlotkiem a potem spakuj sie I wuyjezdzaj (spiepszaj z tad) poco w takim razie tutaj jeszcze jestes ? . Umoralniac pozostalych ? „parwiczka w gumiakach ” nawet brak slow w slowniku na takich jak ty !!!!!

          Reply this comment
      • Anonim
        Anonim 5 września, 2017, 07:14

        Ten sam co rozliczy miliony Polaków za uchodźców w europie?

        Reply this comment
    • Anna
      Anna 4 września, 2017, 12:08

      Jedyne co mi przychodzi na myśl na takich ludzi jak ty i trump to mentalne zero bez uczuć wyższych , najgorsze jest to że Polacy którzy głosowali na to zero byli tu latami nielegalnie a teraz rżna wielkich obywateli . Pań Bóg widzi !!!!

      Reply this comment
      • Jola
        Jola 4 września, 2017, 18:19

        Mentalnymi zerami to jestesmy my ! Bo zlamalismy prawo i jeszcze mamy zal do calego swiata! Kocham tego prezydenta bo walczy o swoich obywateli! Tak samo nasz prezydent Duda walczy aby nie wpuszczac do kraju tych co mu Merkel narzuca!

        Reply this comment
      • Bolek
        Bolek 4 września, 2017, 18:45

        Ania nikt cię tu nie trzyma siła 🙂 nie lubisz prezydenta To zabieraj manatki i jedz do kraju w którym rządzi prezydent jakiego polubisz 🙂 ludzie to są jednak przej…
        Napisz Aniu proszę czy jak włamie ci się złodziej do domu to oddasz mu wszystkie swoje wartościowe rzeczy? Czy raczej zadzwonisz na policję i będziesz oczekiwała sprawiedliwości. Kto będzie wtedy mentalnym zerem? Ty czy złodziej? Wnioskuje ze ty 🙂 w oczach wszystkich złodziei świata.

        Reply this comment
      • Anonim
        Anonim 5 września, 2017, 07:22

        Twoje uczucia i bóg mają znaczenie gdy dotyczy to ciebie. A czy tak samo masz uczucia w sprawie uchodzców w Polsce. Czy może tak jak większość bogobojnych katolików ich masz w poważaniu (głębokim)!

        Reply this comment
    • Anonim
      Anonim 4 września, 2017, 14:31

      Jestem za

      Reply this comment
    • Meggie
      Meggie 4 września, 2017, 21:52

      No to już. WYPAD!!!

      Reply this comment
  2. Naftali
    Naftali 4 września, 2017, 11:49
  3. jaro
    jaro 4 września, 2017, 18:36

    Jola zbadaj mozg bo masz ogromne lukii zmien dealera albo bierz polowe dawki
    .Nie ublizajac Ci jestes nie normalna.

    Reply this comment
    • Jola
      Jola 4 września, 2017, 21:56

      Nienormalni to sa ci ktorzy dla $ sa w stanie poswiecic nawet swoje dzieci! Nie mowiac juz ze wielu z nas nawet na pogrzebie swojej matki nie byli ! Tylko czas biegnie szybko i moze to nas czekac ze dzieci nie beda na naszym ostatnim pozegnaniu ! Kazdy z nas niech sie zastanowi czy warto!

      Reply this comment
    • Anonim
      Anonim 5 września, 2017, 07:28

      jaro cóż za elokwencja, na miarę kontraktora

      Reply this comment
  4. Justright
    Justright 4 września, 2017, 21:50

    Jola jedź sobie do Polski do Pana Dudy I tam idź i się lecz. On tak o Ciebie walczy to po co Ty dalej Tutaj siedzisz? Jeżeli jakas amnestia dla nielegalnych będzie to nie zgłaszaj się bo Ci papiery przecież nie są potrzebne. Ty może chcesz być całe życie nielegalnie, niektórzy nie chcą, szczególnie Ci co zostali przywiezieni tutaj jako dzieci i nie wiedziały o co chodzi. Ja tez jestem DACA, a dowiedziałam się w liceum jak poszłam robić prawo jazdy ze ja nie mogę robić prawa jazdy bo ja nie mam numeru ss. Świat mi się wtedy zawalił. Dzięki DACA poszłam na uniwersytet w 2012 roku. Nie brałam żadnych pożyczek, sama harowałam żeby szkołę zapłacić. Bo najważniejsze jest wykształcenie. Ty dziewczyno bredzisz po prostu. W następnych wyborach w 2020 idź na wiedz Trumpa z transparentem „illegal for Trump”!

    Reply this comment
    • Anonim
      Anonim 5 września, 2017, 07:53

      Jola lepiej niech tu zostanie, rozsądnych ludzi nigdy za wiele. Justright miotasz się, pytasz po co ona tutaj siedzi a to jej prezydent teraz rządzi. Więc to raczej ty jedź do Niemiec (do Polski nie bo tam Duda) lub Francji. Wrócisz jak tutaj powróci ten chłam establishmentowy, co był za Obamy i byłby za Clinton. A co do kosztów nauki na uniwersytecie…. Na prywatnych uniwerkach $50,000 za semestr, Community college mniej ale tylko dlatego że podatnicy dopłacają… O czy ty dziewczyno piszesz.

      Reply this comment
      • justright
        justright 5 września, 2017, 10:30

        W North Park $15,000 za semestr FYI. Tyle place za semestr. Jola nich sobie tu bedzie, taaak zeby skladki placila na ss, zaraz, zaraz przecierz to ja place skladki na ss z kazdego czeka a Jola nie bo sie nie rozlicza, bo nie ma ss. Ja place zebyscie wy wszyscy z papierami mogli brac emerytury. O czym Ty piszez jak nie znasz realiow uniwersyteckich. Jej prezydent rzadzi no to nich ja wsadzi do samolotu ASAP i deportuje nareszce. To po co rzad przez 5 lat wzial od nas $1mld dolarow z DACA? Zeby sie kasy nachapac a potem won! Taki jest wasz prezydent i tacy jestescie wy.

        Reply this comment
  5. Bolek
    Bolek 4 września, 2017, 22:33

    Justright raczej powinnaś mieć pretensje do swoich rodziców a nie do prezydenta i całego świata … przecież to rodzice przywieźli cię do USA 🙂 zostaliście nielegalnie a co za tym idzie złamaliście prawo 🙂
    A swoją droga … czy ty do jasnej ciasnej rozmawiasz z rodzicami? Przez tyle lat nie uświadomili cię ze przebywasz na terenie Ameryki nielegalnie?

    Reply this comment
    • Meggie
      Meggie 5 września, 2017, 14:29

      Kupiles sobie papiery? Czy miales wiecej szczescia niz rozumu i wylosowales? A moze slub bez placenia?

      Reply this comment
  6. Jola
    Jola 4 września, 2017, 23:09

    To musze ci powiedziec ze masz odlotowych rodzicow ze nie uswiadomili cie ze jestes tutaj nielegalnie! A co do uniwersytetu to dziecko kochane nie masz zielonego pojecia ile to kosztuje! Ty sama bez pozyczek chodzac do szkoly i pracy sama na to zarobilas i jeszcze napewno placilas podatki jak to wszyscy tutaj pisza! Zastanow sie co piszesz!

    Reply this comment
    • Justright
      Justright 5 września, 2017, 06:14

      W North Park idziesz ze szkołą na ugodę i spłacasz Tuition bezpośrednio dla nich. Ja na sprzątaniu nie pracuje takze podatek jest odciągany z każdego czeka. W pracy mam wszystkie świadczenia, ubezpieczenie i 401K. Zielonego pojęcia nie masz ile się oszczędza żeby spłacić szkołę. Dzięki DACA dostałam dobrą pracę tylko mój pracodawca musi mieć to odnowienie na pracę. Ty nie masz bladego pojęcia jak DACA zmienia życie to się zamknij. W życiu trzeba być operatywnym a nie tak jak Ty „zastanów się co piszesz” ja wiem co piszę.

      Reply this comment
  7. Ezy
    Ezy 5 września, 2017, 07:39

    Justright, bardzo ci współczuję. Trudno wyobrazić sobie co w tej chwili przeżywasz ty i inni młodzi ludzie, którzy znaleźli się w twojej sytuacji. Przykro mi szczególnie za wypowiedź super prawowitej Joli. Powinna napisać list do swego ulubieńca z podziękowaniem za to, że ją stąd wyrzuca. Na pewno przeczytałby go na kolejnym wiecu ze swymi wyborcami. Swoją drogą dziwię się, że zamiast pakować manatki traci czas na dokuczanie innym.

    Reply this comment
    • Anonim
      Anonim 5 września, 2017, 07:55
    • B.
      B. 5 września, 2017, 08:13

      kochane polaki nie straszcie się nawzajem bo tu od dziesiątek lat nikt nikogo nie wyrzuca .

      wyrzucają ale smieci takie jak pijaki nieroby i takie po polsku .. najmądrzejsze cwaniaki

      Reply this comment
  8. Anonim
    Anonim 5 września, 2017, 10:05

    Pani Jolu ma pani calkowita racje. Najlepiej zrobic Cos zlego I Nie poniedc za to kary. A pozniej krzyczec glosno ze sie cos nalezy. Prawo jest prawem!!!!

    Reply this comment
  9. Anonim
    Anonim 5 września, 2017, 10:12

    Make america great again!!!

    Reply this comment
  10. Meggie
    Meggie 5 września, 2017, 10:44

    More than three-quarters of applicants who meet the program’s criteria — currently over 600,000 — came to the U.S. from Mexico, but DACA also applies to over 10,000 residents from South Korea, over 5,000 from the Philippines, some 3,800 from India and over 1,800 from Poland.

    Reply this comment
  11. Anna
    Anna 5 września, 2017, 11:08

    Po staremu, Polacy zamiast sie wspierac patrza tylko jak sobie zaszkodzic! Ile procent Polakow tutaj jest legalnie dzieki wylosowaniu zielonej karty? A ilu dzieki temu, ze ich rodzice zalapali sie na amnestie Regana ,a ilu zaplacilo za slub? Rzygac sie chce teraz kiedy czlowiek slyszy madrosci tych ostatnich, a najzabawniejsze, ze wielu zapomnialo o tym jaki mieli status do nie dawna, a teraz pobieglo glosowac na zbawce Ameryki. Czego zazdroscicie dzieciakom z daca, ze chca sie uczyc, pracowac I placic podatki? a moze tego, ze nie musieli jak wielu z was zaplacic 20-30 tys za slub?

    Reply this comment
  12. Dobry dzien
    Dobry dzien 5 września, 2017, 11:23

    Miejmy nadzieje, ze z tego zlego wyjdzie cos dobrego dla szerszej grupy nieudokumentowanych, np scieszka do obywatelstwa, moze byc punktowa dla wszystkich zainteresowanych. Powodzenia.

    Reply this comment
  13. RP
    RP 5 września, 2017, 11:33

    Nielegalnych dzialan, ani czyjejs glupoty, sie nie wspiera.

    Reply this comment
  14. Megan
    Megan 5 września, 2017, 12:29

    Dla wszystkich objętych programem DACA a także nielegalnych Good Luck!!!!!!!! Może coś się wkoncu zmieni i będą mogli zalegalizować swój pobyt.A dla tych wszystkich zawistnych…….współczuję mam nadzieję że to nikt z moich znajomych się ukrywa pod pseudonimem.Kochajmy sie!!!!!!!!God Bless America!!!!!

    Reply this comment
  15. Ezy
    Ezy 5 września, 2017, 14:00

    Anna,niestety masz rację, jak Polak Polakowi czegoś życzy, to żeby mu się noga powinęła. Po raz kolejny pokazujemy jakim jesteśmy wrednym narodem. Przykro.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*