Uwaga na oszustów oferujących odśnieżanie i naprawy

Uwaga na oszustów oferujących odśnieżanie i naprawy

16. District, CPD   |   5151 N. Milwaukee Ave. Chicago, IL 60630   |   tel. (312) 742-4480

 

22 stycznia w rejonie 5900 N. Oketo między 5 a 6 pm trzech przestępców w białej furgonetce pickup nabrało starszą osobę „na odśnieżanie”. Mężczyźni podstępem zwabili seniora na zewnątrz domu, aby omówić obszar odśnieżania oraz cenę. Gdy ofiara rozmawiała z jednym z oszustów, pozostali weszli do domu, ukradli gotówkę i paszporty. Całej trójce udało się zbiec, zanim przybyła policja.

Trudno uwierzyć, że wciąż dochodzi do tego typu przestępstw. Ich sprawcy niestety wydają się ofiarom uczciwi i wiarygodni. Ludzie z natury są ufni i nie podejrzewają złych intencji. Właśnie dlatego wpadają w pułapki. Podobne przestępstwa mają miejsce w dzielnicach w całym mieście i o każdej porze roku – twierdzi komendantka 16. Dystryktu policji Maureen Biggane.

Policja ostrzega mieszkańców przed oszustwami wymierzonymi w seniorów. Sprawcy przestępstw to zarówno mężczyźni jak i kobiety. Podają się za przedstawicieli przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, ogrodników, ochotników do odśnieżania itp., a za cel obierają sobie nic nie podejrzewające, często starsze osoby. Oszuści zwabiają domowników na zewnątrz, najczęściej pod pretekstem pokazania i omówienia oferowanych usług. Gdy jeden zagaduje ofiarę, reszta wchodzi do domu. Złodzieje działają bardzo szybko – w krótkim czasie są w stanie skraść przedmioty znacznej wartości.

Podobna sztuczka dotyczy oferty naprawy samochodu. Na parkingu przypadkowy mechanik oferuje kierowcy naprawę widocznego uszkodzenia karoserii po znacznie obniżonej cenie. Po dokonaniu ustaleń i zapłacie pseudomechanik nanosi na dany obszar karoserii substancję i nakazuje wytrzeć ją po jednym lub dwóch dniach, a defekt zniknie! Jak można się spodziewać, magiczna substancja jest kompletnie bezużyteczna i okazuje się stratą pieniędzy. I choć wydawałoby się, że nikt się na to nie nabierze – sprawcy potrafią być niezwykle przekonujący i wytrwali.

Nie daj się przestępcom. Chroń siebie – nie podejmuj kontaktów z tego typu osobnikami. Jeżeli sam nie poszukiwałeś fachowca od napraw, to nie otwieraj drzwi i nie zatrzymuj się, by rozmawiać z osobami oferującymi niezamawiane usługi. Zawsze zgłaszaj podejrzaną aktywność pod numer alarmowy 911. Jeżeli padłeś ofiarą wyżej opisanych przestępstw, daj nam znać. Prosimy również, aby zatroszczyć się o sąsiadów, zwłaszcza starszych i bezbronnych.

Opracowała:

Joanna Marszałek

j.marszalek@zwiazkowy.com

Źródło: 16. District Commander Maureen Biggane

 

fot.123RF Stock Photos

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*