Ustawodawcy z Illinois utrudnią życie młodocianym palaczom

fot.Christoph Schmidt/EPA

fot.Christoph Schmidt/EPA

Ustawodawcy Illinois wydali wstępną zgodę na zatwierdzenie ustawy podwyższającej wiek uprawniający do palenia tytoniu z obecnych 18 do 21 lat.

Sponsor ustawy, senator stanowy John Mulroe podczas przesłuchań przedstawił wyniki badań, z których wynika, że młodzież, która nie zaczęła palić przed 21 rokiem życia rzadziej wpada w ten nałóg w późniejszym wieku. Przypomniał, że ustawa ma też na celu zmniejszenie liczby młodocianych palaczy i tym samym ograniczenie wydatków stanowej służby zdrowia na leczenie chorób wywołanych paleniem tytoniu. Mulroe wyjaśnił, że stanowa ubezpieczalnia Medicaid na tylko leczenie chorób wywołanych paleniem rocznie wydaje 2 mld dolarów. Projekt ustawy odnosić się też będzie do papierosów elektronicznych.

Senacki komitet zatwierdził propozycję senatora z Chicago stosunkiem głosów 6 do 3. Projekt czeka teraz na akceptację senatu w pełnym składzie.

Podobne do stanowych przepisy rada miejska Chicago zatwierdziła w ubiegłym miesiącu. Przepisy podwyższające do 21 lat wiek uprawniający do palenia tytoniu weszły już w życie w 9 stanach i 131 amerykańskich miastach. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*