Ustawodawcy wstawiają się za Blagojevichem

Ustawodawcy wstawiają się za Blagojevichem

Grupa obecnych i byłych ustawodawców z Illinois poprosiła Sąd Najwyższy o rozpatrzenie apelacji byłego gubernatora Roda Blagojevicha odbywającego karę 14 lat więzienia za korupcję. Legislatorzy podkreślają, że nie zajmują stanowiska odnośnie winy lub niewinności skazanego polityka.

Kilkunastu obecnych i byłych ustawodawców z Illinois zwróciło się do Sądu Najwyższego z prośbą o rozpatrzenie apelacji byłego gubernatora Roda Blagojevicha, który od pięciu lat przebywa w więzieniu w Kolorado, odsiadując 14-letni wyrok za korupcję. Legislatorzy, wśród których znaleźli się kongresmeni Jan Schakowsky, Danny Davis, Bill Foster, Luis Gutierrez i Mike Quigley podkreślają, że nie zajmują stanowiska w sprawie winy lub niewinności skazanego gubernatora ani nie podważają w żaden sposób wyroku sądu.

Ustawodawcy proszą Sąd Najwyższy o rozpatrzenie apelacji Roda Blagojevicha, o którą w listopadzie wnioskowali prawnicy skazanego polityka. Ich zdaniem Sąd Najwyższy powinien ustalić wyraźną definicję korupcji. Legislatorzy podkreślają, że w sprawie Roda Blagojevicha sądy niższych instancji miały problemy z precyzyjnym określeniem granic pomiędzy polityczną łapówką a legalnym finansowaniem polityków.

61-letni obecnie Blagojevich od pięciu lat przebywa w więzieniu w Kolorado, gdzie odsiaduje 14-letni wyrok za korupcję. Wśród zarzutów, za które został skazany znalazła się próba sprzedaży wakatu w Senacie po obejmującym urząd prezydencie Baracku Obamie.

(gd)

Na zdjęciu: Rod Blagojevich fot.Tannen Maury/EPA

Categories: Chicago

Comments

  1. Ezy
    Ezy 6 grudnia, 2017, 14:31

    Potraktowano go wyjątkowo ostro.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*