Urzędnik departamentu transportu oskarżony o korupcję

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

Rusza proces Johna Billsa, byłego urzędnika miejskiego departamentu transportu, oskarżonego o korupcję, branie łapówek i sfałszowanie wyników głosowania ws. przyznania miejskiego kontraktu na zainstalowanie systemu kamer z rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

Prokuratura zarzuca Johnowi Billsowi przyjmowanie korzyści majątkowych – gotówki, biletów na mecze i wyjazdów na egzotyczne wakacje. W zamian urzędnik chicagowskiego departamentu transportu miał sfałszować wyniki głosowania i doprowadzić do przyznania miejskiego kontraktu firmie Redflex Traffic Systems Inc. Przedsiębiorstwo z Phoenix w stanie Arizona wygrało w 2003 r. przetarg na zainstalowanie kamer na chicagowskich skrzyżowaniach. Burmistrz Rahm Emanuel rozwiązał ponad 100-milionowy kontrakt po odkryciu, że został on przyznany w wyniku działań korupcyjnych.

Bills, który przeszedł na emeryturę w 2011 r., zaprzecza wszelkim zarzutom,  jego obrońcy twierdzą, że jest „kozłem ofiarnym”, a jego pozycja w departamencie transportu nie dawała mu możliwości wpłynięcia na wyniki głosowania i przyznania miejskiego kontraktu. Szefowa firmy Redflex Karen Finley przyznała się do zarzutów karupcyjnych przy negocjowaniu kontraktu na instalację kamer z rejestratorami w Chicago. Finley będzie jednym ze świadków powoływanych przez prokuraturę w procesie przeciwko Johnowi Billsowi.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*