Urlopy macierzyńskie dla pracowników archidiecezji

fot.fancycrave1/pixabay.com

fot.fancycrave1/pixabay.com

Podczas gdy w całych Stanach Zjednoczonych trwa ożywiona debata na temat urlopów macierzyńskich, chicagowski arcybiskup Blase Cupich ogłosił wprowadzenie płatnych urlopów dla wszystkich pracowników zatrudnionych w archidiecezji.

Z dniem 1 lipca trzecia największa diecezja katolicka w kraju umożliwi pracownikom wykorzystanie pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego przez okres do 3 miesięcy. Z przywileju będzie mogło skorzystać 7 tys. zatrudnionych w jedynej amerykańskiej diecezji, która będzie oferować płatny urlop macierzyński.

W myśl nowych przepisów, matki lub ojcowie pracujący w wymiarze przynajmniej 26 godzin w tygodniu będą mieć prawo do 3-miesięcznego urlopu na opiekę nad małym dzieckiem. Ponadto zatrudnionym będzie przysługiwać prawo do 3 miesięcy bezpłatnego urlopu. Zatrudnione w archidiecezji pary mogą wspólnie wziąć 6 miesięcy pełnopłatnego i 6 miesięcy bezpłatnego urlopu, dzięki czemu przez rok rodzice będą mogli sprawować opiekę nad dzieckiem.

Z szacunków władz kościelnych wynika, że z urlopu macierzyńskiego skorzysta ok. 200 zatrudnionych, co w pierwszym roku archidiecezję kosztować będzie ok. 1 mln dolarów.

Nasza archidiecezja szczodrze zezwalała zatrudnionym na korzystanie z urlopów macierzyńskich – zapewnia dyrektor operacyjna Betsy Bohlen, przypominając, że do tej pory kobiety były uprawnione do 6 miesięcy bezpłatnego urlopu. Bohlen przyznaje, że oferowanie nowych przywilejów będzie bardzo kosztowne, jednak podjęte w ubiegłym roku działania oszczędnościowe pozwoliły na znalezienie potrzebnych funduszy.

Obowiązująca od 1993 r. federalna ustawa Family and Medical Leave Act przyznaje zatrudnionym na pełen etat prawo do bezpłatnego 12-tygodniowego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Z danych wynika jednak, że takim przywilejem objętych jest zaledwie 12 proc. pracowników sektora prywatnego. (ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*