Upływa termin odnawiania statusu DACA

fot.Alba Vigaray/EPA

Tylko do 5 października Dreamersi w całym kraju, w tym w Illinois, mogą odnowić swój status DACA, zezwalający na naukę i pracę w Stanach Zjednoczonych oraz ochronę przed deportacją. Szacuje się, że w naszym stanie około 8 tys. beneficjentów programu kwalifikuje się na przedłużenie DACA o kolejne – i być może ostatnie – dwa lata.

5 października to ostatni dzień na odnowienie statusu DACA dla Dreamersów, których obecny dokument wygasa do 5 marca 2018 r. Po tej dacie status DACA nie będzie odnawiany, a los beneficjentów programu znajdzie się w rękach Kongresu.

We wrześniu administracja prezydenta Trumpa ogłosiła możliwość zakończenia programu DACA, jeśli Kongres w ciągu sześciu miesięcy nie wypracuje rozwiązania legislacyjnego, aby ocalić imigrantów przywiezionych do USA jako dzieci.

Osoby, których obecne pozwolenie na pobyt i pracę wygasa 6 marca 2018 r. lub później, utrzymają ważność swojego dokumentu aż do jego wygaśnięcia (pozwolenie jest ważne przez dwa lata), lecz nie będą mogli go odnowić.

Program Deferred Action for Childhood Arrivals, DACA został wprowadzony dekretem prezydenta Obamy w 2012 r. Kwalifikującym się osobom zapewnia tymczasowe pozwolenie na pracę, numer Social Security i dowód tożsamości, przy jednoczesnej ochronie przed deportacją.

Zgodnie z danymi amerykańskiego urzędu imigracyjnego tylko 22 proc. beneficjentów programu DACA w całym kraju kwalifikuje się do odnowienia swojego statusu do 5 października.

W całym kraju jest około 800 tys. imigrantów z DACA, z czego około 42 tys. w Illinois.

(jm)

Categories: Chicago
Tags: DACA, Dreamers

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*