Ułatwienia w upublicznianiu nagrań z policyjnych kamer?

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Poseł stanowy Art Turner przedstawił projekt ustawy ułatwiającej upublicznianie wideo nagranych przez policyjne kamery znajdujące się radiowozach. Ustawa jest odpowiedzią na trudności, jakie napotkali dziennikarze starając się o udostępnienie nagrania z zastrzelenia Laquana McDonalda przez chicagowskiego policjanta.

Wideo utrzymywane było w tajemnicy przez policję, władze miasta i prokuraturę przez 13 miesięcy. Dziennikarze starali się o udostępnienie nagrania ze zdarzenia na mocy prawa o wolnym dostępie do informacji (Freedom of Information Act, FOIA), ale władze odmawiały utrzymując, że nie mogą przekazać wideo przed zakończeniem śledztwa w sprawie strzelaniny.

Ostatecznie sąd wydał wyrok nakazujący upublicznienie nagrania, które pokazuje białego policjanta Jasona Van Dyke’a strzelającego aż szesnaście razy do 17-letniego Laquana McDonalda, trzymającego w ręce nóż i próbującego oddalić się od policji. Drastyczne wideo wywołało powszechne oburzenie i zwróciło uwagę władz federalnych na działania policji chicagowskiej. Obecnie jest ona przedmiotem śledztwa federalnego Departamentu Sprawiedliwości.

Ustawa autorstwa posła Turnera (demokraty z Chicago) pozwoli sędziom na szybkie wydanie decyzji dotyczących upubliczniania nagrań dokonanych przez kamery zainstalowane w policyjnych radiowozach.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*