Ukrywający się pod Chicago przestępca deportowany do Polski

Sławomir Grymuza w 2001 roku skazany został na karę wiezienia za porwania, wymuszenia i pobicia. Polak przed wymiarem sprawiedliwości przez sześć lat ukrywał się Arlington Heights, pod Chicago. W poniedziałek, w eskorcie agentów ICE, Grymuza wsiadł na pokład samolotu, który zabrał go do Warszawy.

fot. ICE/ W poniedziałek, w eskorcie agentów ICE Sławomir Grymuza odleciał do Polski

49-letni Grymuza dziś rano został przekazany polskim organom ścigania na lotnisku w Warszawie.

Jak poinformowali przedstawiciele Urzędu ds. Imigracji i Ceł (ICE) Polak do USA przyjechał w październiku 2006 roku na wizie turystycznej. Na terenie USA Grymuza pozostał po jej wygaśnięciu. Polak był w trakcie legalizacji swojego pobytu na podstawie małżeństwa zawartego z obywatelką USA. To właśnie w czasie imigracyjnych procedur i sprawdzania przeszłości 49-latka okazało się, że od 2009 roku jest on formalnie poszukiwany przez Interpol. W kwietniu agenci ICE aresztowali Polaka wszczęli procedurę deportacyjną. 1 czerwca sędzi imigracyjny wydał nakaz deportacji Polaka. Grymuza zrezygnował z możliwości składania apelacji od tej decyzji. W poniedziałek 9 lipca, w eskorcie funkcjonariuszy ICE Sławomir Grymuza na pokładzie komercyjnego samolotu odleciał z lotniskach O’Hare do Warszawy.

Grymuza ma na swym koncie wyrok za pobicia, wymuszenia i porwania jakich dopuścił się w okresie od listopada 1994 do stycznia 1995 roku. W 1994 Polak uprowadził z mężczyznę, który winny był mu pieniądze. Grymuza wyciągną swą ofiarę z jej domu i dotkliwie pobił kijem baseballowym.

W kwietniu 2001 roku Grymuza został skazany na karę 4 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyzna trafił za kratki ale zbiegł z więzienia w czasie jednej z przepustek. W 2006 roku, mając wciąż do odbycia ponad 3 lata kary, Grymuza przyjechał do USA.

Od 1 października 2009 roku agenci ICE, największej dochodzenioej komórki działającej w ramach Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, aresztowali i deportowali z USA 455 przestępców poszukiwanych przez władze innych pańswt.

mp

 

 

Categories: Chicago

Comments

 1. marchic
  marchic 10 lipca, 2012, 18:30

  i to jest kurde wymiar sprawiedliwosci,Gdzie wtedy w 2006 roku byli urzednicy w Ambasadzie i kto mu dal wize wjazdowa do USA???

  Reply this comment
 2. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 10 lipca, 2012, 21:17

  od listopada 94 do stycznia 95 … no to rzeczywiscie pogangsterzyl…
  „W 1994 Polak uprowadził z mężczyznę, który winny był mu pieniądze. Grymuza wyciągną swą ofiarę z jej domu i dotkliwie pobił kijem baseballowym.”
  gdyby porwal dziecko dla okupu , pobil nastolatka na imprezie w jakims klubie …..
  nie jestem zwolennikiem takich rozwiazan, ale znajac realia lat 90tych w polsce dalbym mu rozgrzeszenie – on chcial odzyskac swoje pieniadze- to powinna byc swieta zasada- szczegolnie tu – w tym kraju „dumy bankructw i foreclosures” – pozyczasz to musisz oddac .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*