Ujawniono nazwiska księży oskarżonych o molestowanie

Archidiecezja Joliet opublikowała na swej stronie internetowej listę księży, którzy dopuścili się molestowania seksualnego. Upublicznienie nazwisko 15 duchownych nakazał sąd, w ramach ugody zawartej przez archidiecezję z ofiarą molestowania.

fot. Elvis Santana via sxc.hu

fot. Elvis Santana via sxc.hu

15 nowych nazwisk na liście duchownych wobec których istniało „uzasadnione podejrzenie, że dopuścili się molestowania seksualnego” pojawiło się przed kilkoma dniami na stronie archidiecezji Joliet. W sumie lista liczy już 34 nazwiska księży. Kilku z wymienionych duchownych nie żyje, pozostali odsunięci zostali od posługi kapłańskiej.

Dane duchownych opublikowano w ramach ugody zwartej przez archidiecezję i Davida Rudofskiego, który twierdził, że jako dziecko padł ofiarą molestowania przez ks. James Burnetta. Duchowny w 2006 roku został odsunięty od sprawowania obowiązków duszpasterskich. Rudofski otrzymał także odszkodowanie pieniężne o nieznanej wysokości. Sąd uznał, że opinia publiczna ma prawo poznać nazwiska księży, którzy stwarzają zagrożenie dla innych, w szczególności dla dzieci.

Arcybiskup Joliet Daniel Conlon przyznał, że kierowana przez niego archidiecezja posiada „tragiczną historię”, w czasie której duchowni dopuszczali się haniebnych czynów. „Musimy dołożyć wszelkich starań, by w przyszłości podobne zdarzenia nie miały miejsca” – napisał w specjalnym oświadczeniu biskup Conlon. Wyraził także nadzieję, że upublicznienie nazwisk pozwoli „szybciej zaleczyć się ranom” i skłoni inne ofiary do zgłoszenia podbnych przypadków organom ściania.

Lista księży, którzy dopuścili się molestowania seksualnego dostępna jest TUTAJ.

km

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*