Udajesz inwalidę? Dostaniesz mandat

Udajesz inwalidę? Dostaniesz mandat

Kierowcy korzystający bezprawnie z bezpłatnego parkingu przy parkometrach przysługujących tylko  inwalidom z ważnymi plakietkami, od czwartku są w Chicago karani mandatami.

fot.Rfc1394/Wikipedia

fot.Rfc1394/Wikipedia

Władze miasta przypominają, że rozpoczęły egzekwowanie nowego prawa stanowego dotyczącego parkowania przez niepełnosprawnych kierowców. Ustawa stanowa obowiązuje od 1 stycznia, ale władze Chicago czekały z wykonaniem przepisów do 16 stycznia, by umożliwić  kwalifikującym się inwalidom uzyskanie odpowiednich dokumentów.

Zgodnie z nowymi przepisami do bezpłatnego parkowania przy parkometrach są upoważnione tylko te osoby niepełnosprawne, które otrzymały od władz Illinois specjalne plakietki koloru żółto-szarego.

Przepustki w postaci plakiety przyznawane są na podstawie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego ograniczone zdolności motoryczne.  Może ją otrzymać osoba, która porusza się tylko na wózku inwalidzkim, nie może samodzielnie przejść 20 stóp, albo nie posiada zdolności motorycznych w obydwu rękach.

Dzięki tak zaostrzonym kryteriom znacznie ograniczono liczbę kierowców korzystających z bezpłatnych miejsc do parkowania.

Za naruszenie przepisów grozi kara w wysokości 65 dol. w śródmieściu i 50 dol w innych rejonach miasta.

(ao)

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*