Uczelnie wciąż bez funduszy. Pat budżetowy trwa

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Parlamentowi stanowemu nie udało się obalić weta gubernatora Bruce’a Raunera wobec ustawy gwarantującej fundusze dla uniwersytetów. Niektóre z uczelni wyższych są w katastrofalnej sytuacji finansowej i są bliskie zamknięcia. Niestety nie otrzymają funduszy z powodu rozgrywek politycznych w Springfield.

Senat przegłosował obalenie gubernatorskiego weta, ale nie udało się to Stanowej Izbie Reprezentantów; zabrakło zaledwie dwóch głosów. Ustawa gwarantowała 400 mln dol. na program stypendialny Monetary Award Program (MAP) przeznaczony dla studentów z rodzin o niskich dochodach. Dwuletnie college otrzymałyby 324 mln dolarów.

Gubernator Bruce Rauner oświadczył, że zawetował ustawę, ponieważ stan nie posiada środków finansowych na pokrycie takiego wydatku.

Wiele uczelni wyższych w Illinois znajduje się nad finansową przepaścią, bowiem nie otrzymały dotacji stanowych z kasy stanu w wyniku przepychanki budżetowej w Springfield między republikańskim gubernatorem Raunerem a legislaturą, w której dominują demokraci. Illinois nie ma budżetu już osiem miesięcy.

W wyjątkowo trudnej sytuacji znajduje się Chicago State University, który odwołał wiosenne wakacje i przyspieszył wręczenie dyplomów, by zaoszczędzić fundusze i sfinalizować bieżący rok akademicki.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. Kaczynski
    Kaczynski 4 marca, 2016, 18:20

    Niewykrztalconymi lepiej manipulowac

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*