Uczelnie kolejnymi ofiarami budżetowej przepychanki

fot.Chicago State University Facebook

fot.Chicago State University Facebook

Gubernator Bruce Rauner popiera ustawę zapewniającą fundusze do końca tego roku akademickiego stanowym uniwersytetom, które są bliskie zamknięcia z powodu przepychanki budżetowej w Springfield. Wnioskodawcą ustawy jest sojusznik polityczny Raunera. Niedawno gubernator zawetował podobną legislację proponowaną przez jego oponentów.

Zgodnie z najnowszą propozycją fundusze otrzymałyby uczelnie znajdujące się w najpoważniejszym kryzysie finansowym, którym grozi zamknięcie jeszcze przed końcem tego roku akademickiego. Są to cztery uniwersytety: Chicago State, Eastern, Western i Northeastern Illinois. Do tego ostatniego uczęszcza spora liczb studentów polskiego pochodzenia.

Wnioskodawcą ustawy popieranej przez Raunera jest poseł stanowy Ken Dunkin. To zbuntowany demokrata, który wypowiedział posłuszeństwo liderom partyjnym w parlamencie stanowym i współpracuje z republikańskim gubernatorem Raunerem.

Dlatego nie wiadomo, jak wniosek legislacyjny Dunkina zostanie przyjęty przez parlament stanowy, w którym dominują demokraci.

Dunkin, prominentny Afroamerykanin, nie wyjaśnia pochodzenia 200 mln dol. figurujących w jego ustawie, zapewnia jedynie, że nie będzie podwyżki żadnych podatków ani redukcji usług dla ludności. Dzięki funduszom cztery najbardziej zagrożone uniwersytety mogłyby funkcjonować bez zakłóceń do końca tego roku akademickiego.

Przypomnijmy, że niedawno gubernator Rauner zawetował podobną ustawę zatwierdzoną przez demokratycznych parlamentarzystów i wysłaną mu do podpisu. Swą decyzję Rauner uzasadnił tym, że Illinois nie ma pieniędzy na pomoc dla uczelni.

Teraz popiera podobną ustawę, tyle że projektu swego politycznego sojusznika i nie narzeka na brak pieniędzy.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*