Tymczasowy budżet czeka na podpis Raunera

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

Senat Illinois przegłosował tymczasowy budżet, zapewniający stanowi fundusze do 1 sierpnia. Ustawa, wcześniej zatwierdzona przez stanową Izbę Reprezentantów, została przesłana do gubernatora Bruce ‚a Raunera, który krytycznie odnosi się do tego rozwiązania przejściowego. 

Gubernator ma siedemnaście dni na podpisanie ustawy. Jeśli ani jej nie podpisze, ani nie zawetuje, to regulacja automatycznie wygaśnie i  w dalszym ciągu nie będzie pieniędzy na bieżące potrzeby stanu −  na zapłacenie rachunków, na ważne usługi dla ludności i wypłaty dla pracowników administracji.

Rauner wielokrotnie wcześniej ostrzegał, że jest przeciwny tymczasowemu budżetowi, ponieważ zawiera deficyty i nie rozwiązuje problemów fiskalnych stanu.

Tymczasowy plan finansowy opiewa na 2,3 mld dol. i zapewnia fundusze  na najbardziej niezbędne usługi dla ludności takie jak np. utrzymanie bezpieczeństwa przez policję. Ustawa gwarantuje też wypłaty dla wszystkich 64,5 tys. pracowników administracji stanu. Senat zatwierdził ustawę stosunkiem głosów 39 do 0.  15 senatorów wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że konstytucja Illinois zabrania wydawania pieniędzy w czasie braku zatwierdzonej  ustawy budżetowej. Poprzednia ustawa wygasła z końcem czerwca. W ubiegłym miesiącu Rauner zawetował niezrównoważony roczny  budżet stanu wynoszący 36 mld dol., który zatwierdził parlament stanowy, zdominowany przez demokratów. Republikański gubernator nie chce uczestniczyć w likwidacji deficytów budżetowych dopóty, dopóki legislatura nie zatwierdzi jego  probiznesowego planu zmian administracyjnych i prawnych.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. Pit
    Pit 15 lipca, 2015, 21:50

    Probiznesowy plan ulgi podatkowe dla niego i kolegow milionerow sredni rzeczywistypodatek zaplacony w USA przez ludzi ktorzy zarabiaja powyzej 1mln to 5%

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*