Tymczasowe prawo jazdy za tysiąc dolarów? Uwaga na oszustów

Tymczasowe prawo jazdy za tysiąc dolarów? Uwaga na oszustów

Władze Illinois dopiero od 3 grudnia będą wydawały tymczasowe prawo jazdy osobom nieposiadającym stałego pobytu, a już uaktywnili się oszuści, którzy „pomagają” uzyskać dokument za… tysiąc dolarów – ostrzega prokurator generalna Illinois Lisa Madigan. 

Wyrobienie tymczasowego prawa jazdy (temporary visitor driver's license) kosztuje tylko 30 dolarów fot. 123RF Photo

Wyrobienie tymczasowego prawa jazdy (temporary visitor driver’s license) kosztuje tylko 30 dolarów fot. 123RF Photo

Biuro sekretarza stanu (Illinois Secretary of State Office) jest jedynym miejscem, w którym mogą uzyskać tymczasowe prawo jazdy osoby o nieuregulowanym statusie pobytowym, w tym również nieudokumentowani imigranci – przypomina prokuratura generalna Illinois.

Wyrobienie tymczasowego prawa jazdy (temporary visitor driver’s license) kosztuje tylko 30 dolarów. W tej cenie znajdują się wszystkie związane z procedurą koszty: badanie wzroku, egzamin pisemny z przepisów drogowych i egzamin praktyczny – z jazdy. Jednak niektóre szkoły nauki jazdy żądają opłaty w wysokości tysiąca dol. za swoje usługi związane z uzyskaniem tymczasowego prawa jazdy. Oszuści obiecuja także szybsze załatwienie tego dokumentu.

Niektórzy pośrednicy oferują załatwienie „uniwersalnego” prawa jazdy – rzekomo ważnego we wszystkich stanach. Prokuratura apeluje, by nie dać się nabrać na taką ofertę, ponieważ proponowany dokument jest bezwartościowy.

Ponadto władze Illinois podkreślają, że umówienie się na wizytę w biurze sekretarza stanu jest całkowicie bezpłatne. (Przypominamy, że jest to warunek konieczny do rozpoczęcia starań o tymczasowe prawo jazdy). Spotkania z petentami zaczęły się już w miniony wtorek.

Trzeba także szczególnie uważać, gdy ktoś obiecuje „wyczyszczenie rejestrów przeszłości kryminalnej” i uzyskanie  nowego prawa jazdy. To też są oszukańcze obietnice. Przypominamy, że z wyrokiem skazującym za jazdę w stanie nietrzeźwym też można ubiegać się o tymczasowe prawo jazdy, ale jest konieczne spełnienie dodatkowych warunków.

Prokuratura generalna (Illinois Attorney General Office) prosi o zgłaszanie wszelkich przejawów nieprawidłowości i oszustw związanych z wydawaniem tymczasowego prawa jazdy. Uruchomiona została specjalna bezpłatna linia telefoniczna, na którą można zgłaszać tego rodzaju przypadki: 1-800-386-5438.

W niedzielę 17 listopada można uzyskać dodatkowe informacje nt. procedury ubiegania się o TVDL. Spotkanie w języku polskim organizuje Inicjatywa Polonijna (www.inicjatywapolonijna.org). Rozpocznie się ono godz. 14:30 w szkole nauki jazdy przy 2229 W. Schaumburg Road w Schaumburgu.

(ao)

Categories: Chicago, Porady

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*