Tylko cztery dni szkoły w tygodniu?

Stanowa Izba Reprezentantów zatwierdziła w poniedziałek projekt ustawy, na mocy której uczniowie w Illinois uczęszczaliby do szkoły tylko przez cztery dni w tygodniu. To kolejny sposób poszukiwania oszczędności w edukacyjnej kasie.

fot.CBS/ Władze stanu Illinois rozważają wprowadzenie 4-dniowego tygodnia nauki
fot.CBS/ Władze stanu Illinois rozważają wprowadzenie 4-dniowego tygodnia nauki

Stanowy Kongres zatwierdził ustawę HB4886, która pozwala okręgom szkolnym w Illinois operować 4-dniowym tygodniem nauczania. Jednocześnie jednak uczniowie wciąż w ciągu roku szkolnego powinni na zajęciach spędzać w sumie 880 godzin. Skrócenie tygodnia nauki do czterech dni oznaczałoby więc dłuższy rozkład zajęć w poszczególne dni albo krótsze wakacje i przerwy świąteczne.

Burmistrzowi Chicago pomysł władz stanowych się nie podoba. Richard Daley zwraca uwagę, że dla rodziców oznacza to konieczność zapewnienia dzieciom opieki w dniu kiedy do tej pory znajdowały się w szkole. To z kolei dodatkowe wydatki w czasach, kiedy wiele rodzin i tak ledwie wiąże koniec z końcem. Przeciwne wprowadzeniu 4-dniowego tygodnia nauki jest większość związków zawodowych i organizacji oświatowych.

Inicjatorem ustawy jest Republikanin z Danville, Bill Black.  

W najbliższych dniach odbędzie się głosowanie nad projektem w stanowym Senacie.

MNP (Chicago Tribune)

 Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Chicago

Comments

  1. darecki
    darecki 24 marca, 2010, 09:14

    Jesli polaczyc dwie informacje z Illinois: o niepokoju opiekuna/ojca dziecka/chlopca z powodu obowiazkowej lektury o Polach – swiniach a przeciwstawic informacje o czterodniowym tygodniu nauki w szkolach publicznych to wnioski sa dosc oczywiste: w szkole, gdzie jest czas na obowiazkowa lekture (jak wyzej) tydzien nauki wynosi nie 5 dni ale siedem (generalnie : trwa od 5 do 7 dni), w polnocnej stronie aglomeracji chicagowskiej rodzice dzieci uczeszczajacych 5 dni do szkoly moga dokupic nauke 2 dni i w ten sposob mlodzi maja zapelniony nauka czas siedem dni w tygodniu, a rodzice moga zabierac dziecko na noc (nie musza, bo nauka rozpoczyna sie od 8 rano) ponadto rodzice moga obserwowac lekcje z udzialem dziecka/dzieci, wyjezdzac na kempingi, wedlug potrzeby i ochoty kontaktowac sie z osoba wychowawcy prowadzacego grupe. Taki sposob organizacji nauki i wychowania obowiazuje w niektorych szkolach od 3 roku zycia dziecka az do college. Podstawa jest pelna wspolpraca szkoly z rodzicami/opiekunami dziecka/dzieci. Czy i kiedy bedzie miejsce na omowienie lektur nawet najbardziej obowiazkowych gdy tydzien szkolny skumuluje sie do 4 dni?!
    Widze tu jedno z wielu rozwiazan: etniczne szkoly, na piatek, sobote z niedziela lecz kto to zorganizuje, kogo z rodzicow bedzie stac na ten wydatek? A przeciez taka bedzie nasza przyszlosc, jak wychowamy mlode pokolenia.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*