Trzy uniwersytety z Illinois wśród najlepszych na świecie

fot.robtowne0/pixabay

fot.robtowne0/pixabay

Trzy uniwersytety z Illinois znalazły się w gronie najlepszych uczelni na świecie. W ogólnej klasyfikacj Uniwersytet Chicagowski znalazł się na 9. miejscu, uniwersytety Northwestern oraz Illinois w Urbana-Champaign uplasowały się w pierwszej dwudziestce aż w kilku kategoriach.

Doroczna klasyfikacja pod nazwą Academic Ranking of World Universities (ARWU), znana też jako Shanghai Ranking, nie obejmuje wszystkich uczelni, a tylko te, z których wywodzą się laureaci Nagrody Nobla, Medali Fieldsa (tzw. Nobel z matematyki) oraz naukowcy, których publikacje należą do najczęściej cytowanych.

Ranking brał pod uwagę osiągnięcia w następujących dziedzinach: nauki ścisłe i matematyczne, inżynieria-technologia-informatyka, nauki przyrodnicze i rolnicze, medycyna kliniczna i farmacja oraz nauki społeczne.

University of Chicago (UofC), na 9. miejscu, wyprzedził brytyjski Oxford University w klasyfikacji ogólnej. Przed nimi znalazły się (w kolejności od pierwszego miejsca) uniwersytety: Harvard, Stanford, MIT, UC Berkeley, Cambridge, Princeton, Caltech i Columbia.

Dodatkowo UofC zajął 2. miejsce na świecie w kategorii nauk społecznych oraz 15. w naukach ścisłych i matematycznych, 36. w medycynie i farmacji i 47. w naukach przyrodniczych i rolniczych.

University of Illinois w Urbana-Champaign (UofI) uplasował się na wysokim 4. miejscu na świecie w dziedzinie inżynieria-technologia-informatyka, a także uzyskał 38. lokatę w naukach ścisłych i matematycznych, a także społecznych i 21. w naukach przyrodniczych i rolniczych.

Northwestern University (NU) był 11. w dziedzinie inżynieria-technologia-informatyka, 13. w naukach społecznych, 23. w − ścisłych i matematycznych oraz 29. w medycynie i farmacji.

Harvard University po raz trzynasty z rzędu zajął pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji, a także pierwsze miejsca w medycynie, farmacji, naukach społecznych, przyrodniczych i rolnictwie oraz wysokie lokaty w innych dziedzinach.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*