Trzy ciężarne kobiety wśród 46 przypadków ziki w Illinois

fot. Esteban Biba/EPA

fot. Esteban Biba/EPA

Stanowy Departament Zdrowia Publicznego oświadczył, że trzy ciężarne kobiety są wśród 46 przypadków wirusa zika w Illinois. Pięć kolejnych pań czeka na wyniki testów stwierdzających, czy zaraziły się gorączką zika lub denga.

Wszystkie odnotowane zachorowania w Illinois wystąpiły u osób, które podróżowały do tropikalnych krajów, gdzie zika przenoszona jest przez komary.

Jak informują eksperci entomolodzy, w Illinois, w klimacie umiarkowanym nie występuje gatunek komara Aedes aegypti, który najczęściej przenosi zikę. Inny rodzaj komara Aedes albopictus, który czasem może zarażać ziką, w naszym stanie jest rzadko spotykany.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu szef służby zdrowia w Illinois, dr Nirav Shah, ostrzegał przed podróżowaniem w tropiki, w tym również na południową Florydę, gdzie ostatnio zachorowało na zikę kilkanaście osób. Według danych CDC w skali kraju na zikę choruje ponad 430 osób.

Zarażenia ziką powinny przede wszystkim wystrzegać się kobiety, które są w ciąży lub planują macierzyństwo, a także osoby o osłabionej odporności organizmu. Zika u nienarodzonego dziecka może powodować zaburzenia rozwojowe w tym małogłowie i ślepotę, a u osób dorosłych różne komplikacje zdrowotne, m.in. zaburzenia neurologiczne.

Typowymi objawami gorączki zika są: podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle mięśni i kości, wysypka oraz zaczerwienienie białek gałki ocznej. Symptomy mogą się utrzymywać od kilku dni do kilku tygodni.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*