Trump przyśle do Chicago agentów federalnych

Trump przyśle do Chicago agentów federalnych

Prezydent Donald Trump ogłosił na Twitterze, że przysyła do Chicago federalne posiłki. 20 nowych agentów ma pomagać lokalnym stróżom prawa w zapobieganiu i zmniejszeniu przestępczości.

W porannym tweecie 30 czerwca prezydent znów przywołał Wietrzne Miasto, podając liczbę 1714 strzelanin od początku roku. Oznajmił jednocześnie, że ponieważ przemoc w Chicago osiągnęła „proporcje epidemii”, wysyła pomoc federalną.

Władze potwierdziły, że do Chicago wydelegowanych zostało 20 agentów biura ds. kontroli alkoholu, tytoniu, broni palnej i materiałów wybuchowych (Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives, ATF).

Już w styczniu prezydent Trump zapowiadał, że jeżeli przemoc w Chicago nie ustanie, wyśle agentów rządowych. Przysłanie do Chicago 20 funkcjonariuszy biuro AFT zapowiadało już na początku lutego. Wiadomo, że agencja poszukiwała wśród swoich agentów takich, którzy byliby zainteresowani stałym przeniesieniem do Wietrznego Miasta.

Nie udało się wówczas uzyskać jednoznacznej odpowiedzi co do tego, czy zwiększenie liczebności agentów ATF jest bezpośrednio związane z obietnicami prezydenta. Jeden z przedstawicieli biura powiedział, że prezydent nie kontaktował się bezpośrednio z agencją w tej sprawie.

ATF zwalcza nielegalną produkcję broni palnej oraz materiałów wybuchowych oraz kontroluje nielegalny handel alkoholem i produktami tytoniowymi. Wydaje także licencje na sprzedaż, posiadanie i transport broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

W ostatnim tygodniu czerwca biuro burmistrza Chicago ogłosiło, że miasto otrzyma pomoc federalną w postaci vanów z minicentrami badań balistycznych. Dzięki pojazdom, które będą wyruszać na miejsce strzelanin, możliwe będzie szybsze zbadanie dowodów balistycznych, a jednocześnie wykrycie sprawcy w kluczowych kilku godzinach od popełnienia przestępstwa.

Tradycyjnie weekend Święta Niepodległości jest jednym z najkrwawszych w roku. W zeszłym roku w tym czasie postrzelono 62 osoby.

Według danych zebranych przez „Chicago Sun-Times” od początku roku w Chicago doszło do 1727 strzelanin.

(jm, as)

fot.ATF twitter

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*