Transpłciowy uczeń z prawem do korzystania z przebieralni dla dziewcząt

fot.swiatoteka0/pixabay.com

fot.swiatoteka0/pixabay.com

15 stycznia minął termin udostępnienia przebieralni dla dziewcząt transpłciowemu uczniowi z podchicagowskiego Palatine. Tym samym zakończył się konflikt pomiędzy dystryktem szkolnym nr 211 a krajowym departamentem edukacji.

O sprawie transpłciowego ucznia, domagającego się od władz liceum w Paltine prawa do korzystania z przebieralni dla dziewcząt, pisaliśmy w „Dzienniku Związkowym” wielokrotnie. Uczeń, który urodził się jako chłopiec jest osobą transpłciową. Oznacza to, że anatomiczne cechy płciowe nie pokrywają się z poczuciem przynależności do danej płci. Chłopiec, który czuł, że jest dziewczynką jest w trakcie hormonalnej terapii zmiany płci.

Dyrekcja szkoły, która początkowo odmówiła uczniowi prawa korzystania z damskiej przebieralni, spotkała się z reakcją Biura Praw Obywatelskich przy krajowym departamencie edukacji. Biuro uznało, że niewpuszczanie ucznia do przebieralni dla dziewcząt jest przejawem dyskryminacji ze wzgledu na płeć i zagroziło dystryktowi szkolnemu nr 211 utratą funduszy federalnych. W razie odmowy, dystryktowi groził również proces cywilny wytoczony przez rodziców transpłciowego ucznia.

Dyrekcja liceum w Palatine poinformowała, że od 15 stycznia uczeń może korzystać z przebieralni. Jednocześnie, w celu ochrony prywatności wszystkich korzystających ze sportowej przebieralni uczennic, wewnątrz pomieszczenia zainstalowano kabiny podobne do przebieralni w sklepach odzieżowych.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*