Szkoły w Chicago bez dofinansowania

fot.123RF Stock Photos

Po raz pierwszy w historii Illinois władze stanu nie przekazały funduszy szkołom na działalność dydaktyczno-administracyjną; termin minął 10 sierpnia. To wynik kolejnej przepychanki politycznej w Springfield.  

Rewident stanu Susana Mendoza wystosowała doraźną, krótkoterminową  pomoc finansową dla szkół, apelując do parlamentu stanowego o obalenie gubernatorskiego weta wobec ustawy o finansowaniu oświaty.

Mendoza przekazała szkołom 429 mln dol. jako fundusze awaryjne, które powinny pomóc w rozpoczęciu nowego roku i doczekać do momentu, aż władze stanu wyasygnują subwencje.

Niewypłacenie funduszy przez stan to wynik kolejnej politycznej przepychanki w Springfield. Republikański gubernator Bruce Rauner zawetował ustawę o funduszach dla szkolnictwa (SB 1) w całym stanie, ponieważ w jego opinii traktuje ona preferencyjnie chicagowską oświatę.

Zdominowany przez demokratów parlament stanowy mógł zatwierdzić weto gubernatora, albo je obalić, ale nie zrobił nic; w rezultacie braku akcji szkoły w całym Illinois nie dostały dofinansowania.

Dopiero w tym nadchodzącym tygodniu odbędą się obrady legislatury w związku z zawetowaną ustawą. Jeśli parlamentarzyści nie podejmą żadnej decyzji, ustawa umrze śmiercią naturalną, a z nią fundusze dla szkół.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*