Szefowa agencji ds. policji: potrzebna jest federalna pomoc

fot.Peer Grimm/EPA

fot.Peer Grimm/EPA

Lori Lightfoot, szefowa dwóch agencji ds. policji chicagowskiej, stwierdziła, że aby powstrzymać przestępczość w Wietrznym Mieście potrzebna jest pomoc władz federalnych. Podzieliła tym samym stanowisko prezydenta elekta Donalda Trumpa.

Lightfoot, przewodnicząca Chicagowskiej Rady Policji i przewodnicząca Grupy Zadaniowej ds. Reformy Policji przy biurze burmistrza, wyraziła przekonanie, że federalna prokuratura oraz agencje śledcze FBI i ATF powinny być bardziej zaangażowane w walkę z gangami i nielegalnym posiadaniem broni palnej. Takie działania powinny − według Lightfoot − przełożyć się na większą liczbę wyroków w sądzie federalnym za nielegalne posiadanie broni.

Udzielając wywiadu rozgłośni NPR, Lightfoot − była oskarżycielka federalna − oświadczyła, że lokalne organa ścigania nie mogą samodzielnie rozwiązać problemu przestępczości w Chicago, gdzie w 2016 r. odnotowano ponad 4300 ofiar strzelanin, w tym 762 śmiertelne − więcej niż w Nowym Jorku i Los Angeles razem wziętych.

Dodatkowo, rząd federalny powinien zainwestować w podupadłe ekonomicznie rejony Chicago, gdzie notuje się największe nasilenie przestępczości. Jak podkreśliła, osoby karane po wyjściu z więzienia wracają w te same okolice, w których dopuściły się przestępstw, gdzie nie ma pracy i możliwości rozpoczęcia na nowo normalnego życia.

Przypomnijmy, że prezydent elekt Donald Trump apelował do burmistrza Rahma Emanuela, by poprosił o pomoc w zwalczaniu przestępczości rząd federalny, bowiem chicagowska policja najwyraźniej nie daje sobie rady, o czym świadczą rekordowe wskaźniki morderstw i rannych.

Chicagowska Rada Policja, którą kieruje Lightfoot, orzeka w kwestiach dyscyplinarnych funkcjonariuszy. Jest niezależną agencją cywilną, złożoną z dziewięciu członków mianowanych przez burmistrza Rahma Emanuela i zatwierdzonych przez radę miejską. Natomiast Grupa Zadaniowa ds. Reformy Policji, działająca przy biurze burmistrza, pracuje nad planem zmian dotyczącym zwiększenia transparentności pracy policji i polepszenia jej relacji ze społeczeństwem.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*