Szczyt G8 przeniesiony z Chicago do Camp David

Szczyt G8, który w maju miał odbyć się w Chicago, został przeniesiony do Camp David, w stanie Maryland. Decyzję w tej sprawie podjął w poniedziałek po południu prezydent Barack Obama. Krótki komunikat, w którym nie podano powodu tej zaskakującej decyzji przekazało biuro prasowe Białego Domu.

Informacja o przeniesieniu szczytu jest dużym zaskoczeniem. Wietrzne Miasto od kilku miesięcy przygotowywało się do mającego odbyć się w dniach 18-19 maja szczytu. W dniach 20-21 maja w Chicago odbędzie się zgodnie z planem szczyt NATO.

Według jednego z doradców prezydenta, Barack Obama podjął decyzję o przeniesieniu szczytu G8 do bardziej „zacisznego miejsca”.

– Nie oznacza to, że Chicago nie podołałoby całej związanej ze szczytem logistyce, jako dowód na to, odbędą się tu szczyt NATO i ISAF (International Security Assistance Force), które mają znacznie większy rozmach niż G8, wokół którego jednak jest sporo kwestii politycznych, ekonomicznych i tych związanych z bezpieczeństwem” – powiedziała rzeczniczka prezydenta ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Caitlin Hayden.

Jak poinformował Biały Dom, Barack Obama konsultował się z burmistrzem Chicago przed podjęciem ostatecznej decyzji. Rahm Emanuel lobbował w Waszyngtonie za tym, by w Wietrznym Mieście odbyły się w tym samym miesiącu oba szczyty. Do tych spektakularnych obrad doszłoby po raz pierwszy od 1977 roku, kiedy to Londyn gościł przedstawicieli obu organizacji.

Biuro burmistrza wydało dziś oświadczenie, w którym Rahm Emanuel życzy liderom światowym spokojnych obrad w Camp Davis i zwraca uwagę na możliwości jakie miastu stwarza organizacja szczytu NATO.

Policja spodziewała się przyjazdu do Chicago od 2 do 10 tys. demonstrantów. 8 400 funkcjonariuszy jest w trakcie szkolenia dotyczącego panowania nad wielotysięcznym tłumem.

Rzecznik FBI w Chicago, Ross Rice odmówił naszemu portalowi udzielenia komentarza sprawie powodów przeniesienia szczytu z Wietrzengo Miasta.

mp,mb


Categories: Chicago, Wydarzenia

Comments

 1. Mariano_Italiano
  Mariano_Italiano 5 marca, 2012, 19:52

  co tam szczyt g8, dzisiaj lusienka szczytowala wylewajac przez bite 5 minut wiadro pomyj na michalaka i caly firmujacy go „koncern medialny” 🙂 ja ja musze nagrywac, to bylby hicior roku…
  jurus ty archiwizujesz wszystko moze i lusienke masz gdzies zgrana?

  Reply this comment
 2. Bruno_Rumuno
  Bruno_Rumuno 5 marca, 2012, 20:37

  A ja slyszalem z dobrego zrodla ze ta Lusia to twoja zona 🙂 a moze ty robisz jej reklame 🙂

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*