Szczepionka na H1N1 dla wszystkich

Stanowy departament Zdrowia poinformował, że od 15 grudnia szczepionka przeciwko wirusowi grypy AH1N1 będzie ogólnie dostępna. Do tej pory specyfik oferownay był jedynie osobom z grup zwiększonego ryzyka. Zaszczepić będzie można się w klinikach publicznych oraz w prywatnych przychodniach lekarskich. Już od piątku szczepionka dostępna jest w drogeriach sieci Walgreens.

 

Do tej pory przeciwko nowej grypie zaszczepić mogły się jedynie osoby szczególnie narażone na skutki uboczne wirusa AH1N1: dzieci i młodzież do 24 roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i cierpiące na przewlekłe schorzenia jak cukrzyca czy astma, a także pracownicy slużby zdrowia i personel medyczny.

Pozostali mieszkańcy stanu musieli na swoją kolej poczekać. Teraz szczpionka jest już ogólnie dostępna. W sieci Walgreens szczepione są osoby, które ukończyły 9 rok zycia. W klinikach “Walgreens Take Care” szczepione są dzieci już od 2 roku życia. Szczepionka kosztuje 18 dolarów.

W zależności od stanu zdrowia i wieku, do szczepień używany jest jeden z dwóch dostępnych rodzajów specyfiku. Dla młodych zdrowych osób – szczepionka do produkcji której wykorzystano żywego, osłabionego wirusa. Dla osób starszych, chorych i kobiet w ciąży przygotowano preparat powstały z wirusa martwego. Szczepionka dostępna jest w formie aerosolu do nosa lub zastrzyku.

Bezpłatne szczepionki bedą dostępne w sobote 19 grudnia od godz. 9 rano do 2 po południu na siedmiu kampusach miejskich college’ow: Wright, Truman, Daley, Olive Harvey, Kennedy King, Arturo Velasquez Institute i Malcolm X. College.

Wiecej informacji na temat akcji szczepień można uzyskać dzwoniac pod numer 24-godzinnej infolinii: 866.848.2094.

Według danych stanowego Departamentu Zdrowia do tej pory w Illinois zmarło 76 osób, u których wcześniej potwierdzono wirusa grypy A H1N1. Wszyscy cierpieli na inne poważne schorzenia. Do szpitali trafiło 2 400 osób, które zachorowały na tzw. świńską grypę.

MNP (inf.wł. CBS2)

 

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*