System komunikacji, który daleko nie zajedzie. Druzgocący raport o miejskim transporcie

System komunikacji, który daleko nie zajedzie. Druzgocący raport o miejskim transporcie

– Obecnie użytkowników transportu miejskiego jest w Chicago przygnębiająco mało – taki wniosek wysnuwa ze swojego badania Organization for Economic Cooperation and Development z siedzibą w Paryżu. To kolejny głos w dyskusji stwierdzający, że system komunikacji w Wietrznym Mieście cierpi na przerost administracji i rozdrobnienie struktur zarządzania.

Według autora badania Olafa Merka brak koordynacji między czterema agencjami ds. transportu, jak i ich zarządami, a także ich niedostateczna odpowiedzialność mają negatywny wpływ gospodarczy na miasto, szacowany przez Instytut Transportu w Teksasie na 6 mld w 2011 roku. Co więcej, „irracjonalna struktura organizacyjna” paraliżuje rozwój miejskiego transportu. Przestarzała jest także forma finansowania urzędów. „Za tymi strukturami kryje się ciągła walka miasta z przedmieściami, wzmacniania podziałem politycznym” – czytamy w raporcie, który zalicza Chicago do jednego z najbardziej rozdrobnionych organizacyjnie rejonów na świecie.

Kolejne słowa krytyki dotyczą ignorowania potrzeb pasażerów. „System nie jest dostosowany ani do podróżnych zmierzających z centrum na przedmieścia, ani przemieszczających się między przedmieściami”. Dla porównania Nowy Jork wydaje na transport w przeliczeniu na mieszkańca trzy razy tyle co Chicago, a Londyn pięć razy więcej. Powołując się na badania grup obywatelskich z Chicago, raport wskazuje, że od 1980 roku liczba użytkowników transportu miejskiego spadła o 20 procent. Wzrost odnotowano jedynie w dzielnicach w centrum miasta.

W związku z licznymi problemami autor raportu opowiada się za propozycją złożoną w tym roku przez Northeastern Illinois Public Transit Task Force, by zlikwidować Regionalny Zarząd Transportu (Regional Transportation Authority) i skonsolidować CTA, Metrę i Pace tak, by nadzorował je jeden zarząd. Obecnie wszystkie cztery organy mają 47 członków zarządów, „wszystkich z nominacji politycznej, a nie wybieranych przez mieszkańców, jak w niektórych amerykańskich metropoliach” – stwierdza raport.

Operatorzy komunikacji miejskiej nie komentują raportu. Jednak w ubiegłym tygodniu przedstawiciele CTA informowali, że są przeciwni konsolidacji, podobnie jak burmistrz Rahm Emanuel. (as)

fot.CTA/vincent desjardins/Wikipedia/yooperann/Flickr

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*