Stanowy rynek pracy zyska dzięki marihuanie

Stanowy rynek pracy zyska dzięki marihuanie

W śródmieściu Chicago odbędzie się sympozjum na temat  do niedawna pozostającego w ukryciu procederu − uprawy i dystrybucji marihuany. Narkotyk ten stosowany dla celów medycznych jest już w Illinois legalny.

fot. Dank Depot/Flickr

fot. Dank Depot/Flickr

National Cannabis Industry Association (NCIA) zrzeszające plantantorów i sprzedawców marihuany przewiduje, że szersze stosowanie narkotyku przyczyni się do utworzenia w Illinois przynajmniej tysiąca miejsc pracy.

„Istnieją plantacje marihuany, w tym 22 powstaną w Illinois;  centra dystrybucji, w tym 60 powstanie w Illinois oraz istnieć będą producenci, np. kremów lub cukierków do ssania,  aby nie wszyscy korzystający z dobrodziejstw narkotyku musieli go palić czy wdychać” − powiedziała wicedyrektor NCIA Betty Aldworth.

Wicedyrektor dodała, iż sprawą niedalekiej przyszłości będzie zatrudnienie fachowców „w białych kołnierzykach”;  na przykład księgowych specjalizujących się w podatkach od sprzedaży narkotyków.

„Dostawcy oprogramowania komputerowego, ubezpieczyciele, prawnicy − wszyscy będą potrzebni, by świadczyć usługi na rzecz tego sektora”  − dowodziła Aldworth. „Najważniejsze w Illinois będzie zapewnienie bezpieczeństwa testów, dlatego też będą potrzebne laboratoria, które zapewnią, że lek będzie bezpieczny i spełni standardy wymaganej czystości”.

Zatwierdzając przepisy o legalizacji marihuany władze stanu Illinois ustanowiły czteroletni program pilotażowy zezwalający pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby na stosowanie narkotyku w celu uśmierzenia bólu.

Na liście chorób uprawniających do medycznego zastosowania marihuany znajduje się m.in. rak, stwardnienie rozsiane, HIV\AIDS, glaukoma, choroba Alzheimera, choroba Crohna i szereg innych.

Program przewiduje utworzenie 60 centrów dystrybucji, które powstaną na obszarze całego stanu. Pacjentom wciąż nie będzie wolno uprawiać marihuany, nawet na własny użytek. Pod kontrolą Departamentu Rolnictwa stanu Illinois powstaną 22 wyspecjalizowane plantacje. Pracownicy zatrudnieni w centrach dystrybucji przed podjęciem pracy zostaną dokładnie sprawdzeni, a same placówki będą monitorowane przy pomocy kamer przez 24 godziny.

Sympozjum z wpisowym w wysokości 350 dol. odbędzie się 24 sierpnia w Embassy Suites Chicago. Przeznaczone jest dla  przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów w sektor gospodarki Illinois, który − zdaniem ekspertów − wkrótce zacznie kwitnąć.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*