Świnka w Chicago i na przedmieściach. Co musisz wiedzieć

Świnka w Chicago i na przedmieściach. Co musisz wiedzieć

W szkole podstawowej im. Heleny Peirce w Chicago odnotowano 8 marca jeden przypadek świnki, niebezpiecznej choroby zakaźnej. Tego samego dnia poinformowano, że rośnie liczba zachorowań na przedmieściach.

Chicagowski Departament Zdrowia 8 marca wciąż czekał na wyniki testów potwierdzających tę zakaźną chorobę w szkole Peirce znajdującą się pod adresem 1423 W. Bryn Mawr Ave. w dzielnicy Andersonville na północy miasta. Kuratorium oświatowe (Chicago Public Schools, CPS) wysłało do rodziców listy powiadamiające o jednym zachorowaniu, choć służba zdrowia jeszcze nie dysponowała wynikami badań na obecność wirusa zapalenia przyusznic, zaraźliwej choroby wirusowej głównie wieku dziecięcego i młodzieńczego, która może być groźna, gdy wystąpią powikłania.

Równocześnie na północno- zachodnich przedmieściach, w Barrington High School, odnotowano trzy potwierdzone przypadki świnki − wśród uczniów i pracowników szkoły − a liczba niepotwierdzonych przypadków wzrosła do prawie 30. Dodatkowo, czwarte potwierdzone zachorowanie odnotowano w miejscowości Barrington − poinformował Departament Zdrowia Powiatu Lake.

Służba zdrowia w Chicago i na przedmieściach apeluje o konsultację z lekarzem po zauważeniu symptomów choroby oraz o przestrzeganie zasad higieny; częste mycie rąk i zasłanianie ust podczas kichania i kaszlu.

Świnka objawia się niską gorączką, zmęczeniem, brakiem apetytu i bolesną opuchlizną dolnej części twarzy i szyi. Przenoszona jest drogą kropelkową − podczas kichania i kasłania oraz kontaktu ze śliną osoby zainfekowanej. Wylęganie choroby trwa 2-3 tygodnie. Osoba zarażona wirusem może go przekazać innym, zanim pojawią się u niej objawy chorobowe.

Zdaniem ekspertów medycznych nastolatki mogą potrzebować dodatkowych szczepień przeciw śwince, ponieważ słabnie odporność na tę chorobę. Z wiekiem wygasa działanie szczepionki otrzymanej w dzieciństwie, dlatego z czasem dochodzi do epidemii w liceach i na uczelniach.

(ao)

fot.DarkoStojanovic/pixabay.com

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*