Świąteczny weekend: korki na drogach, kolejki na lotniskach

fot.Michael Reynolds/EPA

fot.Michael Reynolds/EPA

Prawie dwa miliony osób wyruszy w podróż podczas weekendu z okazji święta Memorial Day. Na drogach pojawią się korki, a na lotniskach, z których skorzysta 95 tys. pasażerów mieszkańców Illinois, można spodziewać się wydłużonych kolejek.

Pomimo niezbyt optymistycznych prognoz klub automobilowy AAA przewiduje, że do poniedziałku 1,9 mln osób wyruszy w podróż, by dłuższy weekend wykorzystać na wypoczynek czy spotkania z rodziną. Już od czwartku notuje się intensywny ruch na drogach naszego stanu, większy niż w roku ubiegłym, kiedy w podróż samochodami wybrało się 1,7 mln mieszkańców Illinois.

Na zwiększoną liczbę podróży w tym roku wpłyną niższe ceny paliw, które w Illinois średnio wynoszą 2,36 dol. za galon (w roku ubiegłym 2,78 dol. za galon). W sąsiednim stanie Indiana przeciętne ceny benzyny są jeszcze niższe i kształtują się na poziomie 2,28 dol. za galon.

Obecny weekend rozpoczyna oficjalnie sezon wakacyjny. Przewidujemy, że liczba podróżnych będzie najwyższa od 11 lat z powodu zarówno niskich cen paliw, jak i wzrostu zamożności społeczeństwa – twierdzi dyrektor AAA Joe Richardson.

Od piątku do wtorku z autostrad w Illinois skorzysta 7,6 mln zmotoryzowanych – przewiduje Illinois Department of Transportation. Przypomina, że w świąteczny weekend bezpieczeństwa na drogach będzie strzegła większa niż zwykle liczba patroli policji stanowej. Drogówka będzie rygorystycznie karać kierowców za wszelkie wykroczenia – od niezapiętych pasów bezpieczeństwa po jazdę w stanie nietrzeźwym. Szczególnej kontroli będą poddani kierowcy podróżujący w porze nocnej. Podczas ubiegłorocznego weekendu Memorial Day na drogach Illinois w 12 wypadkach zginęło 13 osób.

W świąteczny weekend powinno być bezpieczniej na autostradach w rejonie Chicago.
Helikoptery policji chicagowskiej pomogą policji stanowej patrolować autostrady z powietrza ze względu na wzrost strzelanin na drogach szybkiego ruchu. Dodatkowo inspektorzy obu agencji będą w stałym kontakcie,. W tym roku na na autostradach odnotowano już 20 strzelanin, a w ubiegłym w analogicznym okresie było ich tylko 12.

Szef chicagowskiej policji Eddie Johnson zapowiada, że ulice, parki i nabrzeże jeziora Michigan podczas weekendu patrolować będzie zwiększona liczba patroli. W wydanym oświadczeniu Johnson stwierdza, że organa ścigania nie dopuszczą, by powtórzył się scenariusz wydarzeń z ubiegłego roku, kiedy w majowy weekend na chicagowskich ulicach śmierć poniosło 14 osób, dwukrotnie więcej niż w dwu poprzedzających latach.

(ak)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*