Strajk na O’Hare tuż po długim weekendzie

fot.Kamil Krzaczyński/EPA

fot.Kamil Krzaczyński/EPA

 

We wtorek, po zakończeniu zwiększonego ruchu podróżnych towarzyszącemu Świętu Dziękczynienia, setki pracowników chicagowskiego lotniska O’Hare rozpocznie strajk.

Taką decyzję ogłosili na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej na lotnisku przedstawiciele związku zawodowego Service Employees International Union Local 1, którzy zapowiedzieli, że w strajku weźmie udział około 500 pracowników.

Sprzątacze, bagażowi i opiekunowie asystujący osobom na wózkach – głównie pracujący dla prywatnych firm obsługujących lotnisko – od jakiegoś czasu próbowali zorganizować się z pomocą związku zawodowego. Żądają podwyżek płac do 15 dol. na godzinę oraz ochrony związków zawodowych. Prezydent SEIU Local 1 Tom Balanoff powiedział, by nie spodziewać się zamknięcia lotniska, lecz na pewno utrudnień w ruchu pasażerskim.

Pracownicy zdecydowali się poczekać ze strajkiem do zakończenia najbardziej ruchliwego sezonu podróżniczego. Rzecznik związku Izabela Miltkoivkovich dodała, że w trosce o pasażerów strajkujący nie mają zamiaru zakłócać im Święta Dziękczynienia, lecz liczą również na ich poparcie w walce o lepszą przyszłość dla pracowników lotniska.

Nie wiadomo dokładnie, jak wtorkowy strajk może wpłynąć na ruch na lotnisku, będącym jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w kraju. Choć Chicagowski Departament Lotnictwa przewiduje, że nie utrudni on ruchu powietrznego, na pewno można spodziewać się wielogodzinnych kolejek.

(jm)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*