Stanowe uczelnie dostaną finansowy zastrzyk

fot.Ewa Malcher/Hans/pixabay.com

fot.Ewa Malcher/Hans/pixabay.com

Ustawodawcy w Springfield zatwierdzili pomoc finansową dla stanowych uczelni wyższych, które stoją na progu bankructwa w związku z przeciągającym się impasem budżetowym. Gubernator Bruce Rauner zapowiedział, że podpisze pomocową ustawę.

22 kwietnia stanowy Senat stosunkiem głosów 106-2 zatwierdził ustawę pomocową dla stanowych uniwersytetów, które w obliczu nieotrzymywania funduszy stanęły na krawędzi bankructwa. Uczelnie, m.in. Chicago State University i Northeastern Illinois University zmuszone były w ostatnich miesiącach zredukować zatrudnienie i wprowadzić drastyczne programy oszczędnościowe. Jednorazowa transza pomocowa w wysokości 600 mln dol. jest oczywiście rozwiązaniem tymczasowym, ale ma umożliwić uczelniom przetrwanie do czasu rozwiązania impasu budżetowego.

Gubernator Rauner zapowiedział, że podpisze ustawę. W oświadczeniu gubernatora czytamy, że “docenia wolę demokratycznych parlamentarzystów, którzy potrafili wznieść się ponad polityczne różnice i zapewnić znajdującym się w sytuacji kryzysowej uniwersytetom i college’om niezbędna pomoc”.

Pieniądze na finansowy zastrzyk dla wyższych uczelni pochodzić mają ze stanowego funduszu Education Assistance Fund. 170 mln dol. ma zostać przeznaczone na stypendia dla studentów o niskich dochodach.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*