Spory wokół lotu drona nad Naperville

Spory wokół lotu drona nad Naperville

Przedstawiciele organów ścigania prowadzą  ożywioną debatę na temat filmu wideo przedstawiającego z lotu ptaka świąteczne oświetlenie śródmieścia Naperville. Filmik, nagrany przez umieszczoną na dronie kamerę został opublikowany w Internecie.

Robert Marshall szef policji w Naperville ujawnił, iż prowadzi konsultacje z miejskim wydziałem prawnym w sprawie 3-minutowego nagrania umieszczonego na YouTube przez internautę JPDrone. Na nagranym nocą filmie można zobaczyć ratusz miejski i kilka śródmiejskich wieżowców udekorowanych świątecznymi lampkami oraz poruszające się po ulicach samochody i przechodniów.

− Jeśli drony latają nad miejscami publicznymi, to mamy prawo zapytać, czy nie zagraża to bezpieczeństwu, kto jest operatorem latającego obiektu i czy przestrzega regulaminów Administracji Lotnictwa Cywilnego − mówi Marshall. Szef policji poinformował także,  iż w ubiegłym roku odmówił osobie indywidualnej pozwolenia na filmowanie z kamery na bezzałogowym samolocie festiwalu Ribfest.

Użytkownikiem drona ukrywającym się pod pseudonimem JPDrone jest John Pauly, hobbysta z North Aurora. Pauly przyznaje, że swoje hobby zamierza zamienić w wideo biznes. Potwierdza, że współpracuje z dwoma przyjaciółmi, a nagrane przez drony filmiki mają rozreklamować jego początkującą firmę.(ak)

fot.Ingo Wagner/EPA

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*