Sportowcy już nie pożują

fot.StockSnap/pixabay.com

fot.StockSnap/pixabay.com

Od wtorku ani gracze, ani kibice nie będą mogli zażywać bezdymnych wyrobów tytoniowych podczas wydarzeń sportowych, np. rozgrywek Major League Baseball na Wrigley Field. W życie weszły przepisy, które Rada Miasta Chicago zatwierdziła wiosną tego roku.

Zdaniem inicjatora nowych przepisów radnego Edwarda Burke (14. okręg), przewodniczącego komisji ds. finansów, nowe prawo ma powstrzymać młodych ludzi „przed naśladowaniem ich sportowych idoli poprzez zażywanie bezdymnych produktów tytoniowych”.

Choć zażywanie tytoniu w postaci innej niż papierosy od dłuższego czasu spada, zawodnicy z tytoniem do żucia w ustach – to symbol baseballu od czasów Nellie Foxa z drużyny White Sox, czyli końcówki lat 50.

Podobny zakaz wprowadziły już miasta takie jak Los Angeles, San Francisco i Boston.

Pozostaje pytanie, jak nowe przepisy będą egzekwowane. Tego nie wiedzą sami politycy, którzy liczą, że zawodnicy będą sami na siebie wywierać presję, albo też pomogą im w tym dziennikarze sportowi.

Rozporządzenie odnosi się do wszelkich imprez sportowych, w tym także na szczeblu uniwersyteckim czy licealnym oraz zawodów sportowych dla amatorów. Zarówno zawodnikom, jak i kibicom może grozić kara w wysokości 100-250 dol. za pierwsze wykroczenie.

(as)

Categories: Chicago
Tags: sportowcy, tytoń

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*