SN Illinois rozpatrzy apelację Drew Petersona

Drew Peterson fot.Will County Sheriff's Departament/EPA

Drew Peterson fot.Will County Sheriff’s Departament/EPA

Sąd Najwyższy Illinois zgodził się rozpatrzyć apelację od wyroku w sprawie byłego policjanta Drew Petersona skazanego w 2012 r. na 38 lat pozbawienia wolności za zamordowanie trzeciej żony Kathleen Savio. Peterson jest też podejrzany w związku z zaginięciem czwartej żony, Stacy.

Zdaniem ekspertów prawnych przyjęcie sprawy przez najwyższą instancję stanową daje Petersonowi pewną nadzieję na redukcję wyroku. Jak podkreślają jednak, Sąd Najwyższy Illinois odmawia rozpatrzenia aż 95 proc. apelacji wniesionych na jego wokandę.

Na początku tego roku Peterson zwrócił się do stanowego Sądu Najwyższego, aby rozpatrzył apelację, ponieważ − zdaniem adwokatów b. policjanta − podczas procesu sądowego doszło do wielu nieprawidłowości proceduralnych.

Peterson skierował sprawę do najwyższej instancji po tym, jak w listopadzie ub. r. Sąd Apelacyjny Illinois utrzymał w mocy dotychczasowy wyrok. Zgodnie z tą decyzją były policjant nie może uzyskać wcześniejszego zwolnienia do 2047 roku.

Przypomnijmy, że za zgodą sądu na rozprawie Petersona przedstawiono materiał dowodowy, który stanowiły zeznania niepochodzące bezpośrednio od świadków, ale zasłyszane przez nich od innych osób. Były to m.in. wypowiedzi przypisywane Savio. Niektóre dotyczyły obaw kobiety, że Peterson zrobi jej krzywdę. Ich sprawa rozwodowa przebiegała wówczas pod znakiem konfliktów i wzajemnych oskarżeń.

Wśród dopuszczonych na wokandę zeznań było też oświadczenie pastora Stacy Peterson. Duchowny utrzymywał, że Stacy dostarczyła Drew Petersonowi alibi na okres weekendu, podczas którego poniosła śmierć Savio.

Przypomnijmy, że śledztwo w sprawie śmierci Kathleen Savio zostało wszczęte po tym, jak zaginęła bez śladu Stacy Peterson. Do tej pory nie wiadomo, co się z nią stało.

Ciało 47-letniej Kathleen Savio zostało znalezione w jej domu w pustej wannie w 2004 r. Oryginalnie jej śmierć została uznana za nieszczęśliwy wypadek. Koroner stwierdził wówczas, że kobieta poślizgnęła się w wannie i utopiła się. W 2007 roku wszczęte zostało ponowne dochodzenie. Dokonano ekshumacji zwłok i przeprowadzono drugą autopsję, w rezultacie której śmierć Savio została uznana za morderstwo, a Petersona postawiono w stan oskarżenia.

Stacy Peterson po raz ostatni widziana była 28 października 2007 roku. Pomimo wielokrotnych poszukiwań, władzom nigdy nie udało się odnaleźć kobiety. Peterson nie jest formalnie oskarżony w związku z jej zaginięciem.

Warto dodać, że w maju Drew Peterson ma ponownie stanąć przed sądem karnym − tym razem z oskarżenia o planowanie zza kratek zamachu na prokuratora powiatu Will Williama Glasgowa, który doprowadził do skazania Petersona za morderstwo Kathleen Savio.

(ao)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*