Śmierdzący interes w Des Plaines

 fot. Zol87/Flickr

fot. Zol87/Flickr

„To dzieje się tuż pod naszym nosem. Jeśli nie będziemy działać, by zatrzymać to teraz, smród będzie nam towarzyszył przez następne dziesięciolecia” – broszurę takiej treści otrzymali w tych dniach mieszkańcy podchicagowskiego Des Plaines, gdzie firma Patriot Acres LLC zamierza wybudować gigantyczną kompostownię.

Kompostownia powstałaby na terenach leżących naprzeciwko Oakton Community College przy 9800 E. Central Road i zajęłaby powierzchnię 25 akrów (ok. 10 hektarów). Na skalę przemysłową utylizowano by tutaj odpady komunalne, w tym produkty żywnościowe pochodzące ze sklepów i restauracji.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w kwietniu na posiedzeniu rady powiaty Cook. A wszystko na to wskazuje, że mieszkańcy Des Plaines będą mieli charakterystyczny zapach za oknem, bowiem projekt jak dotąd przechodzi poszczególne szczeble proceduralne.

Firma Patriot Acres LLC zamierza rocznie utylizować 182 tys. metrów sześciennych, co dla lepszego wyobrażenia oznacza 16 tys. wywrotek z odpadami.

Jak zapewnia inwestor w wyniku procesu kompostowania z biologicznie aktywnych odpadów otrzyma kompost nadający się np. do rekultywacji terenów zielonych (skwery, parki). Zapach? Będzie typowy dla wszystkich kompostowni. Poza tym zostaną spełnione wszystkie wymogi dotyczące zarówno zapachu, jak i kurzu i hałasu.

Nie wydaje się jednak, by mieszkańcy Des Plaines podzielali entuzjazm dewelopera. Szczególnie latem, kiedy nie da się otworzyć okien.

(tz)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*