Skorzystał z „małej amnestii” – dostał pracę w biurze kongresmana

Nielegalny imigrant, który jako pierwszy w Illinois otrzymał pozwolenie na pracę w ramach tzw. małej amnestii prezydenta Obamy, został zatrudniony przez kongresmana z Chicago. Jose Quintero w biurze Luisa Gutierreza pomaga młodym nielegalnym imigrantom, którzy tak jak on traktują Amerykę jak swoją ojczyznę.

fot. Jose Quintero z kongresmanem Luisem Gutierrezem

Jose Quintero urodził się w Meksyku i wraz z rodzicami przybył do USA jako sześciolatek. W Chicago skończył szkołę średnią Benito Juarez i zdobył wykształcenie na miejskim collegu im. Harolda Waszyngtona. Z tego, że w USA mieszka nielegalnie zdał sobie sprawę dopiero, kiedy zaczął szukać pracy. „Zapytano mnie o numer Social Security, kiedy powiedziałem, że go nie mam padło pytanie o pozwolenie na pracę. Jego także nie miałem. Wtedy zaczęło do mnie docierać, że coś jest nie tak” – mówi Quintero. Rodzice przyznali, że tak jak i oni, Jose przebywa w Stanach Zjednoczonych nielegalnie. „To był dla mnie spory szok. Jako dziecko czy nastolatek nigdy nie zastanawiałem się nad tego typu rzeczami, a Chicago było moim domem”.

Od tego czasu Quintero żył z tą samą obawą jak 11 milionów nieudokumentowanych imigrantów: strachem przed deportacją.

Wybawienie przyszło w sierpniu ubiegłego roku, kiedy prezydent Obama podpisał Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA) – dyrektywę pozwalającą młodym nielegalnym imigrantom na tymczasową legalizację pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych oraz dającą szansę na legalne podjęcie pracy.

Jose Quintero nie marnował czasu na skorzystanie z tej szansy i już w pierwszym dniu obowiązywania dyrektywy wypełnił stosowną aplikację. Quintero byl pierwszy imigrantem z Illinois i jednym z pierwszych w kraju, którzy otrzymali pozwolenia na pracę na terenie USA. Po kilku tygodniach wolontariatu młody imigrant otrzymał ofertę zatrudnienia w biurze kongresmana Luisa Gutierreza. Od kliku dni Jose Quintero jest pełnoetatowym pracownikiem i otrzymuje pełne świadczenia, pomagając młodym imigrantom w składaniu dokumentów w ramach DACA. Kongresman Gutierrez niebawem planuje zatrudnienie kolejnej osoby, która tak jak Jose skorzystała z tzw. małej amnestii. Pracować będzie ona w biurze polityka w Cicero.

Nowa dyrektywa wydana przez Baracka Obamę dotyczy imigrantów, którzy do 15 sierpnia 2012 roku nie ukończyli 31 lat, przyjechali do USA przed ukończeniem 16 roku życia, mieszkali w USA nieprzerwanie od 15 czerwca 2007 roku, uczęszczają do szkoły i przede wszystkim, nie weszli w konflikt z prawem.

Tymczasowa legalizacja pobytu pozwala imigrantom na otrzymaniu numeru Social Security, daje możliwość zrobienia prawa jazdy, otworzenia rachunku bankowego i otrzymania świadczeń socjalnych.

Według szacunków ICIRR z programu „deferred action” w stanie Illinois skorzystało około 75 tys. osób. Około 10 tys. z stanowią młodzi imigranci z Polski. W całych Stanach Zjednoczonych program obejmie około 1,8 mln ludzi.

Zobacz także: Ogromne zainteresowanie programem odroczenia deportacji

mp

 

Categories: Chicago

Comments

 1. Rolo
  Rolo 25 stycznia, 2013, 08:29

  Wreszcie jakas madra decyzja w tym chorym kraju

  Reply this comment
 2. be F****** nice
  be F****** nice 25 stycznia, 2013, 16:40

  masz racje rolo !!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*