Siatkowa rewolucja czy plastikowy absurd?

fot.Alessandro Di Meo/EPA

fot.Alessandro Di Meo/EPA

Od 1 sierpnia w Chicago wchodzi zakaz używania plastikowych jednorazowych siatek na zakupy. Zamiast nich sklepy oferować będą wielorazowe siatki z grubszego plastiku. Za darmo.

Chicagowskie sklepy są już gotowe na wprowadzenie wymaganej przez prawo zmiany. W miejsce cienkich foliowych jednorazówek rozdawać będą siatki z grubszego plastiku, które mogą posłużyć kupującemu wiele razy.  Motywacją do ich używania mają być sklepowe rabaty. Klienci sieci Walmart i Target, którzy przyjdą na zakupy z plastikowymi siatkami wielokrotnego użytku mogą liczyć na rabat w wysokości 5 centów.

Plastikowe siatki wielokrotnego użytku będą wytrzymałe. Producenci zapewniają, że ok. 10 kg (22 funty) zakupów będzie można w nich przenieść przynajmniej 125 razy. Jedyną siecią sklepów, która zamierza całkowicie zrezygnować z używania plastikowych opakowań na zakupy będzie Mariano’s. Tam od 1 sierpnia wchodzą torby papierowe i materiałowe.

Ustawodawcy mają nadzieję, że proekologiczny zakaz przyczyni się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów. W rzeczywistości nowe reklamówki mogą okazać się dla środowiska jeszcze bardziej szkodliwe, gdyż czas ich rozkładu będzie dłuższy niż dotychczasowych, produkowanych z cieńszej folii.

(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*