Sesja specjalna legislatury ws. funduszy dla oświaty

Sesja specjalna legislatury ws. funduszy dla oświaty

Gubernator Bruce Rauner wydał rozporządzenie wyznaczające na środę, 26 lipca sesję specjalną w sprawie funduszy dla szkolnictwa publicznego w całym Illinois.

Zgodnie z zarządzeniem gubernatora, wszyscy legislatorzy z obu izb parlamentu stanowego mają się stawić w Springfield 26 lipca, by kontynuować prace nad reformą finansowania szkolnictwa.

Ustawa o reformie finansowania szkolnictwa (SB 1)została zatwierdzona przez legislaturę 31 maja, ale nigdy nie została wysłana do gubernatora Raunera, ponieważ groził on, że zawetuje część dokumentu dotyczącą funduszy dla Chicago.

W komunikacie prasowym wydanym 24 lipca gubernator Rauner potwierdził, że planuje przy pomocy weta usunąć z ustawy punkt dotyczący środków finansowych na zobowiązania emerytalne dla chicagowskich nauczycieli i zatwierdzić pozostałą część dokumentu gwarantującą fundusze wszystkim okręgom oświatowym w całym stanie, by zdążyły w terminie rozpocząć rok szkolny.

Na nowym portalu uruchomionym przez biuro gubernatora można znaleźć informacje ofunduszach, które otrzymają poszczególne kuratoria w stanie: www.illinois.gov/gov/SitePages/SchoolDistrictFunding.aspx

Rauner przyznał, że szkolnictwo chicagowskie potrzebuje reformy systemu świadczeń emerytalnych. Równocześnie wyraził przekonanie, że kwestii tej powinna być poświęcona odrębna ustawa, niezależna od finansowania wszystkich okręgów oświatowych w całym stanie.

Przypomnijmy, że mimo braku funduszy chicagowskie kuratorium (Chicago Public Schools, CPS) zapewniło, że rok szkolny rozpocznie się normalnie, czyli 5 września. W zeszłym tygodniu dyrektorzy szkół otrzymali od CPS plany finansowe dla poszczególnych placówek. Choć kuratorium polega na funduszach, których jeszcze nie ma, przewiduje zwiększenie wydatków na każdego ucznia o 200 dolarów.

(ao)

Na zdj.: gubernator Bruce Rauner i Kapitol w Springfield fot.Dariusz Lachowski/Ewa Malcher

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*