Senatorzy zatwierdzili automatyczną rejestrację do głosowania w Illinois

fot.Shawn Thew/EPA

fot.Shawn Thew/EPA

Senat Illinois zatwierdził ustawę (SB 1933) o automatycznej rejestracji do głosowania w wyborach, choć podobna regulacja została w sierpniu zawetowana przez gubernatora.

Ustawę przegłosowała izba wyższa stosunkiem 48 do 0. Dokument został przesłany do Izby Reprezentantów Illinois, gdzie wkrótce odbędzie się głosowanie.

Zwolennicy ustawy twierdzą, że rozwiąże ona problem uprawnionych ale niezarejestrowanych do głosowania, których w Illinois jest około 2 miliony.

Gdyby regulacja weszła w życie, to do głosowania zostałby automatycznie zarejestrowany − po wyrażeniu zgody − każdy petent biura sekretarza stanu Illinois, czy urzędu zatrudnienia albo opieki społecznej. Informacje dotyczące rejestracji zostałyby przekazane radom elekcyjnym, a zarejestrowani otrzymaliby pocztą specjalne formularze, wymagające podpisania przed udziałem w wyborach.

Przypomnijmy, że podobna, popierana przez obie partie ustawa trafiła w sierpniu zeszłego roku na biurko gubernatora Bruce’a Raunera, który wcześniej sygnalizował, że ją podpisze. Jednak po bliższym wczytaniu się w dokument republikański gubernator uznał, że regulacja jest sprzeczna z przepisami federalnymi i stwarza okazję do nadużyć.

Rauner jeszcze nie skomentował najnowszego projektu ustawodawczego.

Automatyczna rejestracja wyborcza obowiązuje już w kilku stanach, m.in. w Oregonie, Kalifornii, Wirginii Zachodniej i Vermont. Dodatkowo kilkadziesiąt innych stanów nosi się z zamiarem wprowadzenia tego systemu.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. diwron
    diwron 8 maja, 2017, 21:45

    Po co komu rejestracja? Najlepiej pozwolić wszystkim głosować jak leci. Ile pieniędzy i papieru się zaoszczędzi. Dalsze usprawnienie – pozwolić głosować wielokrotnie. To naprawdę ma sens.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*