Senatorowie z Illinois za zaostrzeniem procedur kupna broni

Dick Durbin i Tammy Duckworth fot.Michael Reynolds, Shawn Thew/EPA

Senatorowie z Illinois – Tammy Duckworth i Dick Durbin – wraz z 23 innymi senatorami przedstawili projekt ustawy zaostrzającej procedury zakupu broni palnej. Domagają się zlikwidowania luki prawnej w przepisach dotyczących obowiązkowego sprawdzania przeszłości kryminalnej osoby, która zamierza kupić broń.

Ustawa, zwana popularnie „No Check, No Sale”, zdaniem jej twórców rozwiąże problem zakupu broni palnej przez osoby, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane przez FBI.

Senatorowie twierdzą, że w obowiązującym prawie istnieje luka, pozwalająca na zakup broni osobom, które po trzech dniach od złożenia podania o sprawdzenie przeszłości kryminalnej otrzymują od FBI niekompletną odpowiedź. Zdaniem twórców projektu ustawy tysiące osób, które nie powinny uzyskać pozwolenia na broń, korzystając z tej luki, są w stanie wejść w posiadanie broni.

Gdyby ustawa weszła w życie, licencjonowani sprzedawcy nie mogliby sprzedać broni palnej osobom, które nie przedstawią kompletnego, jednoznacznego zaświadczenia o niekaralności.
(gd)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*