Senatorowie z Illinois o zeznaniach byłego szefa FBI

Dick Durbin i Tammy Duckworth fot.Michael Reynolds, Shawn Thew/EPA

Senatorowie z Illinois, Richard Durbin i Tammy Duckworth, wydali oświadczenia w związku ze złożeniem zeznań przez byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya, zwolnionego z pracy przez prezydenta Donalda Trumpa. Oboje demokraci wyrazili przekonanie, że naród amerykański powinien poznać prawdę o ingerencji Rosji w demokrację amerykańską.

Zeznając przed senacką komisją ds. wywiadu 8 czerwca James Comey stwierdził, że prezydent Donald Trump w poufnej rozmowie w cztery oczy zachęcał go do przerwania dochodzenia dotyczącego powiązań obecnej administracji państwa z Rosją i jej ingerencji w amerykańskie procedury demokratyczne. Comey zeznał też, że kontynuacja śledztwa była powodem jego dymisji.

W oświadczeniu opublikowanym na swej stronie internetowej senator Durbin napisał: „Naród amerykański powinien zadać sobie pytanie: komu wierzymy? Dyrektor Comey sporządzał szczegółowe notatki na temat tego, o co prosił go prezydent i zgodził się zeznawać pod przysięgą. To mówi samo za siebie. Nikomu nie wolno — nawet prezydentowi — przeszkadzać w postępowaniu śledczym. Specjalnie mianowany prokurator Mueller prowadzi śledztwo w sprawie przestępczej aktywności i jest on właściwą osobą, by dobrze wykonać to historyczne zadanie”.

Dodatkowo senator Durbin zauważył, że Biały Dom nie przedstawił spójnej wersji zdarzeń, tylko pełną sprzeczności i niedomówień. Według senatora „republikanie mówią jedno, a prezydent coś zupełne przeciwnego na Twitterze”.

Podobne opinie wyraziła senator Tammy Duckworth: „Zeznanie p. Comeya dotyczące zachowania prezydenta powinno zaalarmować wszystkich Amerykanów, którzy przestrzegają obowiązującego prawa i zasad demokracji. Powiedzmy jasno: były szef FBI zeznał pod przysięgą, że w jego przekonaniu prezydent kłamał i może być celem śledztwa za przeszkadzanie w dochodzeniu dotyczącym ingerencji Rosji w naszą demokrację. To nie są błahe zarzuty i nie mają nic wspólnego z partyjnymi rozgrywkami. Teraz specjalny prokurator Mueller musi sfinalizować swe transparentne, bezstronne i niezależne śledztwo, by naród amerykański dowiedział się prawdy”.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

 1. Kasia
  Kasia 9 czerwca, 2017, 23:03

  Wierzymy naszemu Prezydentowi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply this comment
 2. cesio
  cesio 16 czerwca, 2017, 11:44

  Marek Rzepkowski wypral wam mozgi? Zacznijcie sledzic inne media wtedy ta wasza wiara moze sie troszke zmieni. Nie od dzis wiadomo ze Trump to jest notoryczny klamca.
  All false things Donald Trump has said as president

  https://www.thestar.com/amp/news/world/2017/06/12/donald-trump-has-said-100s-of-false-things-heres-all-of-them.html

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*