Senatorowie Durbin i Graham przedstawili nową wersję Dream Act

Senatorowie Durbin i Graham przedstawili nową wersję Dream Act

Dwóch senatorów przedstawiło ponadpartyjny projekt ustawy, który daje szansę na zieloną kartę i drogę do obywatelstwa grupie Dreamersów, czyli młodych ludzi przywiezionych do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

Autorami projektu są demokrata Dick Durbin z Illinois i republikański senator Lindsey Graham z Karoliny Południowej. Obaj politycy uważają, że młodzi ludzie nie powinni ponosić kary za decyzje imigracyjne ich rodziców.

Według projektu szansę na uzyskanie stałego pobytu mieliby Dreamersi, którzy ukończyli szkołę średnią lub zdobyli stopień GED oraz przeszli sprawdzenie historii kryminalnej. Wymogiem byłoby ukończenie studiów, służba wojskowa lub legalne zatrudnienie przez trzy lata. Osoby z przestępstwem na koncie lub stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju byłyby wykluczone z programu.

Senator Durbin przyznał, że zaproponowana 20 lipca legislacja jest bardzo podobna do ustawy Dream Act, która nie przeszła za czasów administracji Obamy.

Senator Graham zwrócił się do Partii Republikańskiej oraz prezydenta o ochronę ponad miliona imigrantów przywiezionych do USA jako dzieci.

W czerwcu prezydent Trump ogłosił, że na razie nie będzie deportował Dreamersów, dodał jednak, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ich długoterminowego losu.

(jm)

fot. Antonio R. Villaraitgosa/Flickr

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*