Senator Kirk za wprowadzeniem restrykcyjnych przepisów przy kupnie broni

fot.cocoparisienne/pixabay.com

fot.cocoparisienne/pixabay.com

Republikański senator z Illinois Mark Kirk zgadza się z niektórymi postulatami demokratów dotyczącymi zwiększenia kontroli broni palnej. Polityk zaproponował ustawę, która zapobiegłaby kupowaniu broni przez osoby podejrzane o działalność terrorystyczną.

Ustawa pomysłu republikanina jest reakcją na fakt, ze sprawca masakry w Orlando na Florydzie, Omar Mateen, mógł kupić broń bojową i amunicję, choć jego nazwisko znajdowało się na dwóch restrykcyjnych listach władz federalnych − na liście osób obserwowanych przez FBI  i na liście osób o zabronionym wstępie na pokład samolotu.

Zgodnie z ustawą projektu senatora Kirka nazwiska figurujące na obu listach byłyby automatycznie dodawane do bazy danych natychmiastowej weryfikacji bezpieczeństwa (National Instant Criminal Background Check System, NICS).

System NICS jest używany do sprawdzania przeszłości przestępczej i historii medycznej nabywców broni, tak by nie mogły jej kupić osoby karane i psychicznie chore.

Aktualnie w rezultacie luk w przepisach nazwiska znajdujące się na restrykcyjnych listach władz federalnych nie są dodawane do bazy danych  NICS, w rezultacie czego mogą one bez przeszkód kupić broń.

Przypomnijmy, że o wprowadzenie sensownych, federalnych przepisów kontroli broni palnej zabiegają demokratyczni ustawodawcy w Kongresie. Ich zatwierdzeniu sprzeciwia się znakomita większość republikanów.

(ao)

Categories: Chicago

Comments

  1. Marian
    Marian 19 czerwca, 2016, 12:41

    Haha dobry zart kielbasa wyborcza niech najpierw namowi swoich republikanskich kolegow zeby na to glosowali Nie po to dostaja miliony na kampanie wyborcza od NRA zeby im zepsuc biznes Kirk to twoja ostatnia kadencja podziekuj Trumpowi i innym oszolomom ze swojej partii A karabiny maszynowe dalej beda sprzedawane chorym psycgicznie i ludziom z depresja bravo Mark

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*