Senator Kirk: musimy aresztować 18 tys. członków Gangster Disciples

Głównym tematem spotkania senatorów z Illinois z nominatem na federalnego prokuratora była walka z chicagowskimi gangami, a konkretniej propozycja aresztowania 18 tys. członków Gangster Disciples. 

fot. Senator Mark Kirk (R)

fot. Senator Mark Kirk (R)

Senator Mark Kirk i demokrata, senator Dick Durbin, spotkali się z Zacharym Fardonem, nominowanym przez prezydenta Baracka Obamę na federalnego prokuratora. Omawiali z nim plan rozbicia gangów działających na terenie Illinois.

Masowe aresztowania Gangster Disciples Kirk postrzega jako zdecydowane uderzenie we wszystkie gangi w Illinois. Temat ten już wcześniej poruszył w rozmowie z szefem chicagowskiej policji Garry´m McCarthy´m i szefem chicagowskiego oddziału Drug Enforcement Administration (DEA – agencja do walki z narkotykami) Jackiem Riley´em, który chętnie przystał na przeprowadzenie takiej akcji. Potrzebuje jednak więcej ludzi i pieniędzy.

Gangster Disciples nie jest już monolitem. W ostatnich latach gang rozbił się na kilkanaście frakcji, co utrudni pracę organom ścigania.

Uporanie się z działalnością gangów jest jedną z najbardziej ambitnych inicjatyw senatora Kirka.

W styczniu, wspólnie z demokratką z Nowego Jorku, senator Kirsten Gillibrand, Kirk przedstawił propozycję ustawy nawołującej do karania osób kupujących broń dla przestępców. Propozycja upadła w Senacie.

W 2009 roku senator Kirk był jednym ze sponsorów propozycji dotyczącej deportowania nielegalnych imigrantówskazanych za przestępstwa. Przepis ten wszedł w życie.

Gangster Disciples powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku. Od 1974 roku do dziś gangiem dowodzi Larry Hoover. Wyrzucony ze średniej szkoły natychmiast zajął się wymuszaniem pieniędzy od prostytutek, hazardzistów i handlarzy narkotykami. Po przejściu przez kilka grup przestępczych działających wówczas na ulicach Chicago stworzył GD, jeden z najbardziej niebezpiecznych gangów, odpowiedzialnych za setki morderstw.

(eg)

Categories: Chicago

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*