Senator Kirk chce ułatwić weteranom podjęcie pracy w straży pożarnej

Senator Kirk chce ułatwić weteranom podjęcie pracy w straży pożarnej

Senator Mark Kirk zwrócił się do gubernatora Pata Quinna, aby ułatwił weteranom sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych uzyskanie pracy w straży pożarnej. Apel republikańskiego senatora z Illinois poparło kilkunastu parlamentarzystów stanowych.

fot.Eget verk/Wesha/Wikipedia

fot.Eget verk/Wesha/Wikipedia

Senator Kirk oraz ustawodawcy  wyrażają przekonanie, że władze Illinois powinny w przypadku weteranów z Illinois uprościć procedurę prowadzącą do uzyskania prawa wykonywania zawodu strażaka.

Jak informuje telewizja ABC 7, aktualne przepisy w Illinois wymagają, by weterani ze strażackimi uprawnieniami uzyskanymi w wojsku, zdali testy pisemne i praktyczne.

Zwolennicy zmian podkreślają, że już 38 stanów – w tym  Iowa, Missouri oraz  Indiana –   złagodziło swoje przepisy  i umożliwiło weteranom szybkie podjęcie pracy w straży pożarnej.

Zmiana przepisów w Illinois pozwoliłaby weteranom na szybkie podjęcie pracy w zawodzie strażaka bez konieczności zdawania egzaminów.

Senator Kirk uważa, iż obecne przepisy w Illinois są przestarzałe.

Rzecznik gubernatora oświadczył, że jeszcze w 2013 r. Quinn utworzył specjalną  grupę zadaniową, która pracuje nad planem dotyczącym zatrudnienia żołnierzy powracających do domów w Illinois po  ukończonej służbie wojskowej.

Różnorodne badania wykazały, że weterani mają trudności w adaptacji do normalnego życia w cywilu. Dużą częścią problemu są trudności w znalezieniu pracy.

Federalne biuro statystyk zatrudnienia (BLS) podaje, że w 2013 r. bezrobocie wśród weteranów zmniejszyło się o 0,9 proc. do 9,0 proc. w porównaniu z 2012 r, ale w dalszym ciągu było wyższe niż w reszcie społeczeństwa – 7,5 procent.

(ao)

 

Categories: Chicago

Comments

  1. Stefan
    Stefan 10 czerwca, 2014, 22:33

    Ten pomysl nie przejdzie…..GWARANTUJE.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*