Senator Durbin ostrzega przed pytaniem o obywatelstwo

Senator Durbin ostrzega przed pytaniem o obywatelstwo

Senator Dick Durbin z Illinois ostrzegł opinię publiczną, że jeżeli pytanie dotyczące obywatelstwa zostanie dodane do przyszłorocznego spisu powszechnego, Illinois może stracić miliony dolarów w niezbędnych funduszach federalnych.

Demokratyczny senator z Illinois Dick Durbin ostrzegł w poniedziałek, że jeżeli pytanie o obywatelstwo zostanie dodane do przypadającego na przyszły rok spis ludności, wówczas wielu imigrantów mieszkających w Illinois nie weźmie w nim udziału z obawy przed konsekwencjami polityki antyimigracyjnej obecnej administracji.

Zdaniem Durbina, nieprecyzyjne policzenie mieszkańców Illinois sprawi, że w rezultacie stan otrzyma mniej funduszy federalnych niż w rzeczywistości potrzebuje. „Każda niepoliczona osoba to dla Illinois strata rzędu 1800 dol. rocznie i ogółem wiele milionów dolarów” – powiedział senator.

Prezydent Donald Trump nadal ma nadzieję, że pytanie dotyczące obywatelstwa zostanie dodane do przyszłorocznego spisu powszechnego, mimo iż Sąd Najwyższy odesłał niedawno tę sprawę do sądu niższej instancji i mimo że formularze są już w druku. Prokurator generalny Bill Barr powiedział w poniedziałek, że ostateczna decyzja ws. dekretu prezydenta dotyczącego dodania pytania o obywatelstwo zapadnie w najbliższych dniach.

Spis ludności w Stanach Zjednoczonych (U.S. Census) na mocy konstytucji odbywa się co dziesięć lat, a najbliższy przypada w 2020 roku. Dane z niego uzyskane służą m.in. do ustalenia granic okręgów wyborczych, liczby reprezentantów w Kongresie i podziału środków federalnych.

(jm)

Na zdjęciu: Dick Durbin

fot.PETE MAROVICH/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Chicago

Comments

 1. Taka jedna
  Taka jedna 9 lipca, 2019, 11:34

  a te miliony to nie z naszych podatkow? i chyba to Obywatele (przez duze O) straca…….

  Reply this comment
 2. dosmucacz
  dosmucacz 9 lipca, 2019, 13:12

  Kolejne potwierdzenie, że pan Durbin to jeden z najbardziej antyamerykańskich senatorów w antyamerykańskiej partii demokratycznej.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*